Burj Khalifa – najwyższy budynek na świecie

Burj Khalifa (po polsku Burdż Chalifa), mający 829 metrów wysokości jest obecnie najwyższym budynkiem wybudowanym przez człowieka. Piszę „obecnie”, bo już są w planie lub w trakcie budowy jeszcze większe wieżowce. Azerbejdżan, Irak, Argentyna, Arabia Saudyjska, Chiny – dużo państw ma chrapkę na tytuł „naj”.

Burj Khalifa

Czy wielkość ma znaczenie?

829 metrów – czy to dużo? Dla porównania Wrocławski Sky Tower ma 212 metrów a Pałac Kultury i Nauki 237 metrów. Brak punktów odniesienia sprawia, że ciężko ocenić jak bardzo wysoki jest ten budynek. A jest. To, co wyróżnia go wśród innych wieżowców w Dubaju to sylwetka. Mimo że wieżowiec jest ogromny, to nie straszy swoim kształtem. Smukły, opływowy, miły dla oka. Taki jest Burj Khalifa.

Jak wejść?

Wejście na taras widokowy Burj Khalify znajduje się w centrum handlowym The Dubai Mall. Jak to często w Dubaju bywa nosi on tytuł największego centrum handlowego na świecie. Wiąże się to z dość długim spacerem do windy na taras. Żeby nie kluczyć po centrum najlepiej przed wyjazdem zapoznać się z planem Malla. Mały błąd może sporo kosztować twoje stopy. Wejście znajduje się na najniższym piętrze. Patrząc na mapę – w prawym górnym rogu, w strefie restauracyjnej.

Burj Khalifa - widok

Jeśli twoja wejściówka była kupiona prze Internet, to wydrukowane potwierdzenie trzeba wymienić w recepcji przed wejściem.

Zwiedzanie

Po kontroli biletów przechodzi się przez wystawę poświęconą budowie i ciekawostkom związanym z wieżowcem. Ciekawym pomysłem jest sala ze świetlikiem. Stając w wyznaczonym miejscu i patrząc przez specjalny celownik na naklejkę na szybie widzi się taras widokowy, na który za moment będziemy wjeżdżać.

Windą, która rozpędza się do prędkości 10 metrów na sekundę jechaliśmy tylko we dwoje. Rekompensata za wejście z samego rana. Kilka chwil i już byliśmy na 124 piętrze najwyższego budynku na świecie. Po otwarciu drzwi zalało nas i oślepiło ostre słoneczne światło. Idealna pogoda na oglądanie panoramy miasta.

Burj Khalifa - Winda 124 i 125 piętro

Przeszklony taras ma specjalne otwory na różnych wysokościach, aby lepiej oglądało się miasto. Nie obowiązuje limit czasowy przebywania na tarasie, więc potrafi się zrobić tłoczno. Szczególnie podczas zachodów słońca. Tłok to nie jedyny problem. Wieczorami czekanie w kolejce do zjazdu windą potrafi zająć dwie godziny. Jeśli chcesz odwiedzić wieżowiec w ciągu dnia, to poranna godzina będzie najlepsza.

Z tarasu podziwiać można tylko część panoramy. Widok z 360 stopni jest dostępny na wyższym piętrze. Osoby, które zdecydują się na wieczorne wejście mają szansę zobaczyć pokaz tańczących fontann z innej perspektywy. Ciekawostką jest szybkość zmian zachodzących w Dubaju. Patrząc na zdjęcia podróżnych sprzed kilku lat, widok miasta totalnie różnił się od obecnego. Wieżowce wyrastają jak grzyby po deszczu.

Na piętrach zamontowane są specjalne teleskopy, dzięki którym można za darmo obejrzeć z bliska wszystko, co znajduje się dookoło drapacza chmur. Oprócz tego dostępny jest tryb oglądania miasta w słoneczny dzień lub w nocy. Świetne rozwiązanie dla osób, które nie chcą spędzać całego dnia w środku. Nam zwiedzanie zajęło prawie 2 godziny. Spokojne robienie zdjęć, przyglądanie się widokom, czytanie informacji. Oczywiście widzieliśmy osoby, które totalnie pomijały wystawy, aby jak najszybciej zrobić sobie selfie i mieć odhaczoną atrakcje, ale naszym zdaniem nie o to chodzi w zwiedzaniu.

Burj Khalifa - teleskop

Burj Khalifa – Piętro 125

Obok wind znajdują się schody, które prowadzą na poziom wyżej. W tym miejscu można dokupić również wjazd na 148 piętro. Poziom 125 nie posiada tarasu. Jest to przeszklone piętro, które można obejść naokoło. Oprócz sklepiku z pamiątkami zamontowane są tutaj wiszące fotele typu szklana kula. Odpoczywając przyglądaliśmy się archipelagowi „The World”, który tworzy ok. 300 sztucznych wysp.

W odróżnieniu od niższych pięter czas przebywania na piętrze 148 (At The Top Sky) wynosi tylko 30 minut. Później można zjechać na piętra 124 i 125.

Podsumowanie

Przed wyjazdem zastanawialiśmy się czy warto wydać pieniądze żeby zobaczyć tylko widoczek z góry. Opinie w Internecie były różne, część osób zachwycona, część lekko rozczarowana. Zastanawialiśmy się czy jest sens kupować bilet tylko na niższe poziomy. Czy nie lepiej przyjechać do Dubaju w przyszłości z workiem pieniędzy i zaliczyć wszystkie płatne atrakcje. Stwierdziliśmy, że zaryzykujemy. W końcu Burj Khalifa to najwyższy budynek na świecie, więc szkoda by było go sobie odmawiać. Jak wrażenia? Było świetnie! Zdecydowanie warto coś takiego przeżyć. Widoki jak z samolotu a do tego wszystko ładnie i przemyślanie zaprojektowane.

Bilety

My zdecydowaliśmy się na bilet łączony z wejściem do Dubai Aquarium & Underwater Zoo, za który zapłaciliśmy 180 AED za osobę. Przed kupnem biletów warto wejść na Groupon i sprawdzić czy są jakieś promocyjne bilety. Przed naszym wyjazdem był dostępny pakiet na 124+125 piętro, natychmiastowe wejście i bilety na wystawę poświęconą Jamesowi Bondowi za 175 AED.

Ceny biletów:

At The Top
Level 125 + 124

  • Normalny (od 12 lat): 125 AED / 200 AED
  • Ulgowy (4-12 lat): 95 AED / 160 AED

tańsze bilety: 08:00 – 15:00 i 18:30 do zamknięcia
droższe bilety: 15:30 – 18:00


At The Top Sky
Level 148 + 125 +124

  • Normalny (od 12 lat): 350 AED / 500 AED
  • Ulgowy (4-12 lat): 350 AED / 500 AED

tańsze bilety: od 18:00 do zamknięcia
droższe bilety: od otwarcia do 17:00

Dzieci poniżej 4 roku życia: za darmo
W każdy piątek i sobotę można oglądać wschód słońca od 05:30.

 

 

Łącznie
27
Udostępnień

4 komentarze

  1. Strasznie mi się podoba was blog. Wszystko ładnie i schludnie opisane. Co do wpisu, to widoki nieziemskie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*