Jak się ubierać w Dubaju? Plaża, ulica, meczet

Dużo się słyszy, że lecąc do Zjednoczonych Emiratów Arabskich trzeba się zakrywać i ubierać po szyję. Jak to jednak wygląda w praktyce? Czy musimy chodzić w pełnym słońcu w swetrze? Dubaj jest chyba najbardziej tolerancyjnym ze wszystkich 7 emiratów, jeśli chodzi o ubiór, ale mimo wszystko trzeba przestrzegać pewnych reguł.

Jak się ubierać w Dubaju - strój w Emiratach

Jak się ubierać w Dubaju?

W ZEA obowiązuje ściśle ustalony dress code. Osoby, które pracują w korporacjach albo chadzają na bale pewnie już się spotkały z tym określeniem. Jest to zbiór zasad dotyczących noszenia odpowiedniego ubioru w miejscach publicznych.

Dla kobiet:

 • Bluzki – należy osłaniać ramiona i unikać głębokich dekoltów.
 • Zakaz noszenia prześwitujących strojów.
 • Nie są akceptowane stroje bardzo obcisłe (np. sukienka bodycon).
 • Spodnie lub spódnice powinny zakrywać kolana.
 • Spod ubrania nie może wystawać lub prześwitywać bielizna.
 • Legginsy zestawiamy wyłącznie z bluzkami zakrywającymi pośladki.
 • Nie wolno pokazywać brzucha.
 • Nie trzeba zakrywać włosów.

Dla mężczyzn:

 • Nie wolno chodzić bez koszulki.
 • Należy zakrywać ramiona.
 • Guziki w koszulach i polówkach powinny być zapięte.
 • Spodnie powinny zakrywać kolana.
 • Nadruki na koszulkach z obraźliwymi gestami, hasłami, rysunkami nie są akceptowane.
 • Powinno nosić się zabudowane obuwie.

W skrócie: należy ubierać w Dubaju odzież zakrywającą od ramion po kolana.

Plaża

Nie ma najmniejszych problemów ze strojem na plaży. Mężczyźni powinni nosić spodenki w ramach stroju. Slipy są uważane za „nie na miejscu”. Szorty plażowe są przeznaczone tylko na plaże. Trzeba mieć normalne ubranie w drodze na nią. Zakaz pokazywania klaty i brzucha nie obowiązuje na piasku. Trzeba jednak pamiętać, że wchodząc do baru przy plaży należy się okryć.

Ubiór w Dubaju - Strój w Emiratach

Panie nie mają gorzej. Strój może być jedno- lub dwuczęściowy. Ważne by nie pokazywać za dużo pupy. Stringi kąpielowe odpadają. Przesadnie małe staniki zakrywające tylko sutki też. Opalanie się topless nie wchodzi w grę. Te zasady obowiązują również w przy hotelowych basenach. Po zejściu z plaży trzeba się upewnić, że jest się całkowicie suchym. Jeśli zakładasz ubranie na strój to nie powinien on wystawać spod ubrania oraz tworzyć mokrych plam na ubraniach wierzchnich. Przebierać na plaży powinno się w przeznaczonych do tego kabinach.

Meczet

Strój w trakcie zwiedzanie meczetów jest bardziej rygorystyczny. Ubranie powinno zakrywać ciało od szyi po kostki. Mężczyzna może mieć krótki rękawek. Kobieta powinna mieć bluzkę z długim rękawem. Sprawdzą się tu koszule z podwijanym rękawkiem, który przed zwiedzaniem odwijamy. Przed wejściem do meczetu należy zdjąć obuwie. Kobiety dodatkowo muszą zakryć włosy chustą lub szalem. Czasem wymagane jest, aby ubrały na siebie tradycyjną abaję.

Kluby

Często w klubach wyznaje się zasadę „no effort, no entry”, czyli w sandałach lub krótkich spodenkach nie wejdziesz.

Kary

Najmniej bolesną karą a w zasadzie pouczeniem jest zwrócenie uwagi na to, że twój strój nie jest odpowiedni. Najlepiej przeprosić i zakryć co trzeba lub wyjść z jakiegoś miejsca. Gorzej jak urażony zwykły przechodzień czy sprzedawca zadzwoni po policję. Tutaj również może skończyć się na pouczeniu, ale nie musi. W role wchodzi mandat, kara więzienia i deportacja. Nie należy się kłócić, bo może być tylko gorzej.

Ubiór w Dubaju - Strój w Emiratach

W praktyce

Kobiety ubierają się różnie. Część trochę nagina zasady dress codu, ale prawda jest taka, że głębokich dekoltów i krótkich spódniczek się nie uświadczy. No chyba, że znajdzie się jakaś bezmyślna turystka, która przyleciała do Dubaju robić zdjęcia swoim pośladkom. Widzieliśmy takie dwie. Czuły się dość nieswojo. Poza tym jest normalnie. Ola sama stwierdziła, że dłuższe, luźne rękawki i nogawki są lepsze, gdy żar leje się z nieba. Dużo kobiet ubiera się elegancko, nosi sporo biżuterii, często zobaczyć można buty na wysokim obcasie. Tradycyjne stroje również mogą być bardzo bogato zdobione, np. kryształkami Swarovskiego.

Łącznie
16
Udostępnień

4 komentarze

 1. Ogolnie przyjeta zasada obowiazujaca w miejscach publicznych jest zakrywanie sie od ramion po kolana . Dotyczy to zarowno pan jak i panow.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*