Lotnisko Dubaj – Al Maktoum (DWC)

 The Dubai World Central (DWC) ma być kompleksem o powierzchni 140 km kwadratowych, który pierwotnie miał zostać ukończony w 2017 roku. Z powodu kryzysu finansowego oddanie przesunięto na 2027. Port lotniczy Dubaj-Al-Maktum często znajdziemy pod byłymi, tymczasowymi nazwami „The Dubai World Central” lub „Dubai World Central International Airport”. Lotnisko zostało oficjalnie nazwane na cześć Szejka Maktoum bin Rashid Al Maktouma.

Lotnisko w Dubaju DWC - Dubaj-Al-Maktum

Siatka połączeń

Jeszcze niedawno najłatwiejszym sposobem, żeby polecieć na lotnisko Dubaj-Al-Maktoum (DWC) z Polski, była przesiadka w Budapeszcie. Od 31 października 2016 roku istnieje bezpośrednie połączenie z lotniska Katowice-Pyrzowice, obsługiwane przez Wizz Air.

Po ukończeniu inwestycji Port lotniczy Dubaj-Al-Maktum ma być największym węzłem transportowym na świecie, z możliwością obsługi ponad 160 milionów pasażerów i 12 milionów ton towarów cargo rocznie. Obecnie jednak terminal jest w stanie obsłużyć maksymalnie 7 milionów pasażerów. A jak jest w rzeczywistości? W 2016 roku port lotniczy przyjął tylko 850 tysięcy pasażerów. Co prawda jest to wynik o prawie dwa razy większy niż rok wcześniej, ale jednak wciąż bardzo marny patrząc na apetyt Emiratczyków.

Lotnisko w Dubaju DWC - Dubaj-Al-Maktum

Lokalizacja

Międzynarodowy port lotniczy leży 37 km na południowy zachód od Dubaju. Mimo że odległość od centrum jest znaczna, to dużym plusem jest możliwość skorzystania z komunikacji miejskiej. Co godzinę odjeżdża autobus, którym można dostać się do stacji metra, a następnie kontynuować podróż tym środkiem transportu.

Polecam zapoznać się z kalkulatorem cen taksówek w Dubaju. Nie można się go sztywno trzymać, ale daje ogólny zarys kwot za ilość przebytych kilometrów. W przypadku taksówek na lotnisku pobierana jest opłata za „trzaśnięcie drzwiami”. Czyli na starcie taryfikator będzie wyświetlać 25 dirhamów. Koszt przejazdu z Dubaj-Al-Maktoum do centrum powinien wynieść ok. 120 dirhamów, czyli 130 zł. Całkiem tanio jak na 55 km taksówką.

Bilety można kupić przed terminalem na przystanku w automacie lub zaraz przy wyjściu z hali przylotów w specjalnym punkcie. Płatność wyłącznie gotówką, więc po kontroli paszportowej należy wymienić pieniądze (najlepiej dolary) na dirhamy. O biletach i kartach NOL pisałem w osobnym wpisie.

Autobus F55 kursuje co godzinę, między 6:30 a 22:30 do dworca autobusowego Ibn Battuta. Czas przejazdu to ok. 35 minut. Obok dworca znajduje się przystanek metra o tej samej nazwie.

W nocy metro nie kursuje. W zamian autobus nocny F55A nie kończy kursu na Ibn Battuta, tylko jedzie dalej aż do Satwa Bus Station.

Połączenia i aktualne godziny odjazdów można znaleźć pod tym linkiem.

  • Przystanek początkowy: Al Maktoum International Airport
  • Przystanek końcowy: Jabal Ali First, Ibn Battuta Metro Station

Jadąc ostatnim dziennym autobusem szansa, aby zdążyć na ostatnie metro jest minimalna. Autobus przyjeżdża na dworzec kilka minut za późno. W czasie letnim nie ma problemu, żeby zdążyć na przedostatni autobus. Problem pojawia się podczas czasu zimowego w Polsce (przylatując Wizz Airem z Katowic). Przedostanie się przez lotnisko i kupienie biletów, zazwyczaj trwa zbyt długo, żeby zdążyć na przedostatni autobus.

Żeby nie martwić się o metro w zimę, można wybrać nasz sposób na tę niekomfortową sytuację. Pojechać taksówką do najbliższej stacji metra, a następnie kontynuować podróż już tym środkiem transportu. Kurs taksówki powinien kosztować ok. 70-75 AED. Minimalizując koszty zgadałem się z dwoma Czechami, którzy też chcieli podjechać taksówką do stacji metra i zapłaciliśmy 17,50 AED na osobę.

Lotnisko w Dubaju DWC - Dubaj-Al-Maktum

Nocleg

Port lotniczy otwarty jest przez całą dobę i nie ma większych problemów, żeby przeczekać na nim noc. Największą bolączką są podłokietniki przy każdym krzesełku. Samych krzesełek na lotnisku jest cała masa, ale nie uświadczy się takich, na których można by przybrać wygodniejszą pozycję do snu. Jeśli nie masz ochoty spać na krześle, to polecamy kilka hoteli w niewielkiej odległości od lotniska:

Konieczny jest dojazd taksówką.

Lotnisko w Dubaju DWC - Dubaj-Al-Maktum

Udogodnienia

Zdaję sobie sprawę, że w dużej mierze o tym lotnisku mówi się w kategoriach tego, co ma tam być wybudowane. Jednak już od trzech lat lotnisko obsługuje pasażerów, więc nie ma mowy o taryfie ulgowej. W kategorii udogodnień jest po prostu dramat. Dubaj-Al-Maktum można porównać do lotniska w Kutaisi. Z tą małą różnicą, że gruzińskie lotnisko jest wielkości małego supermarketu i można mu wybaczyć niektóre braki.

Kiosków, sklepów, restauracji brak. W głównej hali odpraw znajdziemy tylko jedno, śmiesznie małe stoisko Costa Coffee. Na lotnisku można wypożyczyć samochód, są bankomaty, kantory i miejsce do modlitwy dla wyznawców islamu. W hali przylotów jest punkt informacji, w którym można dostać za darmo mapkę miasta. Niestety podczas naszej wieczornej wizyty nikogo tam nie było. Kilkanaście metrów dalej znajduje się punkt z kartami NOL. Dostęp do Internetu przez WiFi możliwy jest za darmo do 30 minut.

Lotnisko w Dubaju DWC - Dubaj-Al-Maktum Lotnisko w Dubaju DWC - Dubaj-Al-Maktum

Hala odlotów

W hali odlotów widać, że lotnisko może spokojnie obsługiwać o wiele większą ilość połączeń. Tutaj też ilość krzesełek jest bardzo duża. Problemem jest jednak wykorzystanie wolnego czasu przed lotem. Mała przestrzeń sklepu wolnocłowego to jedyna atrakcja w tej części lotniska. Ogromnym plusem, biorąc pod uwagę strefę przed kontrolą osobistą, jest możliwość kupna czegoś ciepłego do jedzenia. Co prawda jest to McDonald’s, ale jest. Udogodnieniem dla palaczy jest specjalne pomieszczenie, w którym mogą oddać się nałogowi. A poza tym? Cisza, spokój i nuda.

Podsumowaniec DWC

Dużo rzeczy nas zdziwiło w Dubaju. Jedną z nich była kontrola osobista na lotnisku. Nastawialiśmy się na podwyższone środki ostrożności, na skanery, lasery, bajery. Nic z tych rzeczy. Na początku przy wyciąganiu woreczka z płynami usłyszałem, że nie trzeba wyciągać. Po czym przechodząc przez bramkę „zapiszczałem” i usłyszałem od niechcenia, żebym przeszedł jeszcze raz. Nie zapiszczało. Kontrola odhaczona.

Śmieszną sytuację mieliśmy przy odprawie biletowo-bagażowej. Gdy podeszliśmy, żeby dostać nasze karty pokładowe, pracownica podskoczyła na krześle, z wielkim uśmiechem mówiąc, że Ola wygląda jak Anna Kendrick. Po czym zaczęła klaskać motyw z filmu Pitch Perfect. Jedyny moment przerywający nudę na tym lotnisku

AL MAKTOUM INTERNATIONAL AIRPORT


Siatka połączeń 2/5

Lokalizacja 2/5
Nocleg 3/5
Udogodnienia 2/5
Hala odlotów 3/5

Ocena: 2,4/5

kod IATA: DWC
kod ICAO: OMDW

Łącznie
8
Udostępnień

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*