Muzeum Alchemii w Pradze – Speculum Alchemiae

Stare więzienia i fabryki, klimat rewolucji przemysłowej, szpitale psychiatryczne, dziwne, tajemnicze, a czasem nawet przerażające miejsca. Zdecydowanie są to tematy, których szukam najczęściej podczas tworzenia tras zwiedzania. W stolicy Austrii odwiedziliśmy Muzeum Patologiczno-Anatomiczne. W Pradze natomiast znalazłem Muzeum Alchemii. Mikstury, transmutacja, okultystyczne rytuały. Brzmi wspaniale.

Muzeum Alchemii w Pradze - Speculum Alchemiae

Historia budynku

Muzeum Alchemii Speculum Alchemiae nie jest obiektem powstałym typowo pod turystów. Jest to miejsce, w którym autentycznie znajdowała się pracownia alchemików. Datuje się, że dom na ulicy Haštalskiej wybudowano w IX wieku. Oznaczałoby to, że jest to drugi najstarszy budynek w Pradze.

Laboratoria zostały odkryte dopiero w 2002 roku

Co ciekawe przez lata nikt nie wiedział, co kryje się pod budynkiem. Laboratoria zostały odkryte dopiero w 2002 roku podczas uprzątania szkód spowodowanych powodzią. Podczas eksplorowania podziemi znaleziono tunele, które łączyły pracownie z trzema najważniejszymi budynkami w mieście – Zamkiem na Hradczanach, Starym Ratuszem i Koszarami.

Speculum Alchemiae - Muzeum Alchemii

Według zapisków w XV wieku w budynku mieściła się apteka, która w następnym stuleciu kryła pod podłogą pracownię alchemików.

Przez lata budynek przeszedł kilka zmian i modernizacji. W 1689 roku dom ucierpiał podczas pożaru, który strawił całą żydowską dzielnice. Podczas napraw wprowadzono znaczące zmiany i przebudowano go w stylu barokowym. W 1896 roku został dodany do listy budynków przeznaczonych do rozbiórki. W 1990 roku z nieznanych powodów budynek został z niej skreślony. Do dzisiaj tajemnicą jest, czemu kamienica została usunięta z planu rekonstrukcji dzielnicy.

Muzeum Alchemii w Pradze - Speculum Alchemiae

Rudolf

Muzeum Alchemii stylizowane jest na XVI wiek. W tym okresie dzięki królowi Rudolfowi II Habsburgowi Praga stała się ówczesną stolicą alchemii. Król często gościł na swoim dworze przeróżnych czarowników, rabinów i kabalistów. U jego boku pracowali słynni astronomowie: Jan Kepler i Tycho Brahe. Zafascynowanie króla alchemią spowodowało założenie pracowni alchemicznej w dzielnicy żydowskiej. Usytuowanie nie było przypadkowe. Religia żydowska jest bardziej przyjazna dla magii i nauk okultystycznych niż chrześcijaństwo.

Mówi się, że Rudolf miał problemy z zaburzeniami psychicznymi. Odrzucał wiarę kościoła katolickiego. Poświęcał się astrologii i praktykowaniu wiedzy tajemnej. Był nawet posądzany o satanizm. Czy słusznie? W tamtych latach wystarczyło mieć inne poglądy niż kościół. Regularne palenia na stosie i posądzanie o czary były na porządku dziennym. Robiłeś coś nie tak, denerwowałeś sąsiada lub byłeś konkurentem do serca niewiasty. Wystarczyło szepnąć słówko i zostałeś skazany. Obecnie ciężko stwierdzić czy Rudolf interesował się również satanizmem. Wiadomo jednak, że alchemia nie ma z tym nic wspólnego.

Speculum Alchemiae - Muzeum Alchemii

Śmierdzące kozy

Wiele legend krąży wokół budynku. Pomijając niewytłumaczone anulowanie rozbiórki najpopularniejszą opowieścią jest ta o płonącym wozie, z którego płomieni wyłaniały się kozy. Są nawet zapiski z 1579 roku, które mówią o śmierdzącym zapachu kóz i płomieniach w okolicy budynku. Warto przejść się po pobliskich uliczkach przed wejściem do muzeum. Szczególnie zwróćcie uwagę na uliczkę „Kozí„.

Muzeum Alchemii w Pradze - Speculum Alchemiae

Alchemia i złoto

Obecnie alchemia kojarzy się najczęściej z transmutacją, czyli zamianą metali nieszlachetnych w złoto. Taką przemianę miał umożliwić tzw. kamień filozoficzny. Kojarzycie Harrego Pottera? W części pierwszej pt. „Kamień filozoficzny” jest mowa o Nicolasie Flamelu, który stworzył taki kamień. Nie do końca jest to fikcja. Flamel to postać historyczna. Żył w latach 1330-1418. Co więcej uważa się, że był jednym z pierwszych alchemików w Europie a według legendy jemu, jako pierwszemu udało się stworzyć kamień filozoficzny. Kamień miał również służyć do wytwarzania eliksiru życia, który zapewniał nieśmiertelność temu, kto go wypije.

Całkiem fajna opowieść, ale mało ma wspólnego z prawdziwą alchemią. Takie skojarzenia są efektem pychy człowieka. Szarlatani, oszuści, fałszywi alchemicy. To ich celem było złoto i chęć bogactwa. Prawdziwy alchemik to osoba znająca się na chemii, astrologii, psychologii i medycynie. Alchemia polega na znalezieniu duchowej harmonii i czerpaniu pozytywnej energii ze świata. Dlatego w domach alchemików często widoczne są symbole czterech żywiołów: ognia, wody, ziemi i powietrza. Natomiast prawdziwego złota należy szukać w sobie.

 

Muzeum Alchemii – podsumowanie

Zwiedzanie, mimo, że krótkie bardzo nam się podobało. Ciekawie opowiedziana historia budynku i alchemików pracujących w podziemiach. Muzeum alchemii jest klimatyczne i nie przytłacza ilością eksponatów. Spacerując po żydowskiej dzielnicy warto się skusić na wejście. Szczególnie, że bilety nie są drogie. Osoby, które poddały się magicznemu klimatowi miejsca mogą kupić specjalne mikstury. Nalewki ziołowe na poprawę pamięci, zapobiegające starzeniu a nawet eliksiry miłosne. Nie było tylko soku z gumijagód.

Informacje

  • Normalny – 200 CZK
  • Studenci i seniorzy – 150 CZK
  • Dzieci – 70 CZK
  • Bilety rodzinny (2 dorosłych, 2 dzieci) – 500 CZK

Czas zwiedzania: 30 minut
Zwiedzanie w języku czeskim lub angielskim
Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:00

Speculum Alchemiae
Haštalská 1
Praga, Czechy

 

Łącznie
13
Udostępnień

6 komentarzy

  1. Przymierzam się do tego muzeum, nawet byłam pod nim z 2 dni temu tyle, że zabrakło mi czasu. Ten wpis rozwiał moje wątpliwości. Jest klimacik :)

    1. Daj znać jak się podobało, jak już się wybierzesz. ;)
      Jest jeszcze jedno muzeum alchemiczne w Pradze. Po drugiej stronie rzeki. Ze zdjęć wygląda zdecydowanie bardziej na zrobione pod turystów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*