Kiedy opowiadam znajomym o naszym wyjeździe najbardziej szokującą informacją jest ta o noclegu w Dubaju. Mimo, że w nocy na niektóre rzeczy jest przyzwolenie (np. jedzenie w trakcie postu), to spokojny sen nie jest przeznaczony dla każdego. Rzecz normalna w Europie czy innych zakątkach świata w Dubaju i całych Emiratach jest zabroniona. O co chodzi? O nocleg w jednym pokoju pary niezamężnej.

Nocleg w Dubaju a prawo

Islamskie prawo zabrania życia ze sobą niezamężnej parze. A skoro zabrania żyć, to też nie można spać razem w nocy. Nawet na osobnych łóżkach. Ogólnie nie wolno pozostawać w osamotnieniu, bo inaczej mandat, kajdanki, więzienie. Poważnie. Jeśli para zostanie nakryta w zamkniętym miejscu np. w domu, pokoju, samochodzie, a nawet w taksówce, to może zostać pociągnięta do odpowiedzialności karnej. A warto dodać, że niektórzy bardzo konserwatywni muzułmanie nie mają oporów w zadzwonieniu na policję i poinformowaniu, że coś kłuje ich w oczy. Wspominałem o tym we wpisie o odpowiednim ubiorze w ZEA.

Wszystko rozchodzi się o klauzulę o nazwie Tawajed lub Tahseen Al Ma’asiya, w której jest zapisane co wolno a czego nie wolno. Na szczęście nie jest ona aż tak rygorystyczna jakby mogło się to wydawać. Jeśli miejsce nie narusza publicznych wartości moralnych, czyli jest to np. miejsce pracy lub winda, to wszystko jest ok. Dwie osoby przeciwnej płci mogą przebywać ze sobą i nikt nie będzie robić problemów. Spacerowanie, szczególnie w przypadku turystów jest całkowicie normalne. Ważne by się nie całować i nie obściskiwać publicznie.

Nocleg w Dubaju - Obrączki

Obrączki

Chodzą słuchy, że warto załatwić sobie obrączki lecąc do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. My załatwiliśmy sobie kilka, ale niestety żadnej w moim rozmiarze. Koniec końców nie wzięliśmy obrączek. Na miejscu nie mieliśmy najmniejszych problemów. Śmiem twierdzić, że w Dubaju obrączki są niepotrzebne, ale przezorny zawsze ubezpieczony. Jeśli macie, to weźcie. Szczególnie jeśli zamierzacie jeździć do innych miast w Emiratach. Jeśli chodzi o wynajem pokoju w hotelu, to obrączki średnio się sprawdzają, gdyż w praktyce najczęściej wymaga się aktu małżeństwa.

„W hotelu mogą zostać zakwaterowane wyłącznie małżeństwa i rodziny. Po przyjeździe goście zostaną poproszeni o przedstawienie aktu ślubu lub innego dokumentu potwierdzającego zawarcie związku małżeńskiego.”
Nocleg w Dubaju - Hotele

Hotele

Jeśli nie jest się małżeństwem lub rodziną hotel może a w zasadzie powinien nie zgodzić się na wynajęcie pokoju. Tak jak wspomniałem czasem przymyka się na to oko, bo jednak interes musi się kręcić. Szczególnie w obiektach należących do sieci hoteli. Łatwiej jest też znaleźć nocleg w Dubaju niż na obrzeżach. W Szardży, w której ceny są o wiele niższe niż w centrum sprawdzanie czy jest się małżeństwem jest o wiele częstsze. Ułatwieniem w całym tym procesie jest fakt, że kobiety w Emiratach rzadko kiedy przejmują nazwisko męża, więc różne dane w dwóch paszportach nie będą aż tak rzucać się w oczy.

My najczęściej rezerwujemy hotele przez booking.com, ze względu na najlepsze ceny. W Dubaju trzeba jednak patrzeć na dodatkowe opłaty, które zwiększają cenę końcową rezerwacji.

„Niewliczone: 10% opłata miejska, AED 10.00 opłata miejscowa za noc, 10% opłata za obsługę w obiekcie.”

Rączki na kołderkę

Jeśli uda wam się wynająć pokój w hotelu, to mimo wszystko warto dalej być ostrożnym. Zbyt głośne igraszki nocne mogą poskutkować telefonem na policję od zniesmaczonego sąsiada. A seks pozamałżeński z miejsca jest karany 3 miesiącami w więzieniu. Tak że rączki na kołderkę. ;)

Airbnb

Nie chcąc bawić się w szukanie hotelu, który nas łaskawie przyjmie zdecydowaliśmy się znów na Airbnb, czyli serwis, w którym osoby prywatne wynajmują swoje mieszkania lub pokoje. W ten sposób w bardzo okazyjnej cenie znaleźliśmy nocleg w centrum Dubaju, obok The Dubai Mall. Zazwyczaj nie piszemy gdzie konkretnie nocowaliśmy, ale jest to sprawdzone miejsce, co jest dość istotną kwestią w Emiratach. Poza tym Adrian, nasz host okazał się świetnym gościem. Jednego wieczoru stwierdził, że podrzuci nas swoim autem na słynną Marinę, robiąc postój przed 7 gwiazdkowym hotelem Burj Al Arab żeby zrobić nam zdjęcie. Całkiem miło.

Mimo bezproblemowego gospodarza, nocleg w tej lokalizacji można traktować jako wykroczenie w świetle wspominanej wcześniej klauzuli. W tym lub w jakimkolwiek innym miejscu, jeśli znajdziecie jakąś lepszą ofertę. Żebyście mieli tego świadomość i się pilnowali.

Jeśli jeszcze nie macie konta a chcecie zarezerwować nocleg przez Airbnb, to mamy dla was link polecający, z którego dostaniecie 100 zł zniżki przy pierwszej rezerwacji.