Pawilon Czterech Kopuł we Wrocławiu

Pawilon Czterech Kopuł, mimo że znajduje się w centrum skupiska wrocławskich atrakcji jest często pomijany i nie wywołuje jakichkolwiek skojarzeń. Nawet dla osób mieszkających we Wrocławiu. Hala Stulecia, Pergola, Multimedialna Fontanna, Iglica i jakiś budynek Wytwórni Filmów Fabularnych. Pawilon przez wiele lat stał zamknięty, więc nie trudno się dziwić, że ludzie o nim zapomnieli. 25 czerwca 2016 roku ponownie został otwarty i przywrócony do swojej pierwotnej funkcji wystawienniczej. Warto sprawić żeby jak najszybciej odzyskał swoją sławę z lat świetności. Nawet miałem w planach kręcić w nim mój film dyplomowy.

Pawilon Czterech Kopuł we Wrocławiu

Historia budynku

Pawilon Czterech Kopuł wzniesiony został na przełomie 1912 i 1913 roku według projektu niemieckiego architekta Hansa Poelziga. Budynek powstał na Terenach Wystawowych we wschodniej części Wrocławia. Pawilon wraz z Halą Stulecia (dawniej Halą Ludową) wybudowano na potrzeby organizowanej Wystawy Stulecia. Upamiętniała ona setną rocznicę zwycięskiej bitwy pod Lipskiem w 1813 roku Prus nad wojskami Napoleona.

Przez lata Pawilon Czterech Kopuł służył jako miejsce wystaw i ekspozycji. W 1953 roku budynek przejęła wrocławska Wytwórnia Filmów Fabularnych. Przez lata powstały tutaj takie filmy jak „Popiół i diament” w reżyserii Andrzeja Wajdy, „Nóż w wodzie” Romana Polańskiego i „Sami swoi” Sylwestra Chęcińskiego. Niestety wrocławska wytwórnia z czasem podupadła, a nieużytkowany Pawilon niszczał przez lata.

W 2006 roku Pawilon wraz z Halą Stulecia wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Trzy lata później budynek przekazano Muzeum Narodowemu we Wrocławiu. Sto lat po „Wystawie Stulecia” rozpoczęto generalny remont, który zakończył się w 2015 roku. Obecnie prezentowane są w nim zbiory Muzeum Sztuki Współczesnej.

Cztery Kopuły

Kopuły nie są takie same

Wspomniałem, że część osób mieszkających we Wrocławiu nie jest w stanie skojarzyć Pawilonu. Częściowo spowodowane jest to tym, że trzeba specjalnie się ustawić by zobaczyć wszystkie kopuły na raz. Iglica nie jest punktem widokowym, tak samo Hala Stulecia. W pobliżu nie ma możliwości zobaczenia tego budynku z góry. Kopuły same w sobie nie są wysokie. W dodatku nie mają takiej samej wysokości. Wschodnia i zachodnia są zbudowane na planie koła. Zaś północna i południowa, które są większe, zaprojektowano na planie elipsy.

Pawilon Czterech Kopuł - Fontanna

Dyplom i stary budynek

Od kilku lat Wrocławska Szkoła Filmowa „Mastershot” zajmuje byłe pomieszczenia wytwórni filmów. Kończąc tę szkołę wykorzystałem uprzywilejowaną pozycję i udało mi się wejść do Pawilonu zanim ruszył proces przebudowy. W planach miałem krótką etiudę filmową w postapokaliptycznym stylu. Obdrapane ściany, tynk, kurz i rdza. Budynek nadawał się idealnie. Moje plany zmieniły się jednak, ale parę zdjęć z dokumentacji lokacji zostało na dysku. Szczególnie ciekawe jest to z bramą na dziedziniec, na której zachowały się niemieckie napisy.

Nowy Pawilon Czterech Kopuł

W Mikołajki 2015 roku Pawilon zorganizował specjalne zwiedzanie obiektu. Mieliśmy okazję zobaczyć budynek po przebudowie, zanim pojawiły się w nim dzieła sztuki współczesnej. Biel. Wręcz przytłaczająca biel wszędzie. Układ sal pozwala przechodzić z jednej do drugiej. Ułatwia to tworzenie chronologicznie ułożonych wystaw. W procesie przebudowy obiektu zadaszono dziedziniec. Zwiększyło to teren pod ekspozycje, ale atut otwartej przestrzeni przepadł na zawsze. Liczyłem, że po środku dziedzińca odbudowana zostanie fontanna z grecką boginią Ateną, która pierwotnie tam się znajdowała. Niestety nic z tego. Wyburzone zostały dawne magazyny i rekwizytornie filmowe, w tym schody i piętro w największej kopule. Mimo, że już nie da się spoglądać przez okna na Pergolę, to kopuła wygląda świetnie.

Muzeum Sztuki Współczesnej

W muzeum można podziwiać wystawę kolekcji polskiej sztuki współczesnej oraz wystawy czasowe. Obowiązują osobne bilety. Cena biletu normalnego na wystawę stałą to 20 zł. Natomiast uczniowie i studenci zapłacą jedynie 1 zł. We wtorki wejście na wystawę stałą jest darmowe. W poniedziałki muzeum jest nieczynne.

Wykorzystany bilet w Panoramie Racławickiej upoważnia, w ciągu siedmiu kolejnych dni, do bezpłatnego jednorazowego zwiedzania wystawy stałej w Muzeum Sztuki Współczesnej – Pawilonie Czterech Kopuł.

W muzeum odbywają się również lekcje sztuki dla dzieci, warsztaty, zabawy plastyczne oraz wykłady i kursy dla dorosłych.

Pawilon Czterech Kopuł po remoncie

Posiadając bilet na wystawę czasową lub bilet łączony, w każdy piątek o godzinie 17:00 można skorzystać z darmowego, otwartego oprowadzania tzw. „W piątek o piątej”.

Informacje

Pawilon Czterech Kopuł
Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu
ul. Wystawowa 1, Wrocław

 

Łącznie
6
Udostępnień

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*