Dom Fausta w Pradze – Faustův dům

“Faust” znany jest światu przede wszystkim z dramatu Johanna Wolfganga von Goethe. Tego samego, który napisał “Cierpienia młodego Wertera”. Książki, przy której osoba czytająca cierpi wraz z tytułowym bohaterem. Faust jest również bohaterem sławnego Christophera Marleowa w sztuce “Tragiczne dzieje doktora Fausta”. Pierwowzorem głównej postaci był Johann Georg Faust (ok. 1480-1540) – alchemik, który według legendy podpisał pakt z diabłem.

Faustuv Dom - Faust - Praga - Alchemia

Gdzie jest dom?

Praga była średniowiecznym centrum alchemii, magii i czarnoksięstwa. To tutaj na ulicach podobno można było spotkać ulepionego z gliny golema. Nie dziwi fakt, że właśnie w stolicy Czech dr. Faust miał mieszkać i praktykować czarną magię.

Wielokrotnie przebudowywany pałac zachował w głównej mierze styl barokowy. Różowy budynek, mieszczący się przy placu Karola (Karlovo Náměstí 502/40), nie przypomina chaty na kurzej nóżce. Nic nie wskazuje na to, że w środku miały miejsce przerażające i tajemnicze wydarzenia. Według zapisków pałac wybudowany był już w drugiej połowie 14 wieku. W tamtym okresie budynek należał do książąt z Opawy.

Faustuv Dom - Faust - Praga - Alchemia

Faust

Jedna z legend mówi, że Johann Georg Faust zginął w Oberży Pod Lwem, a martwe ciało przyległo do podłogi i nie dało się go obrócić. Według Goethego ciało Fausta zostało wciągnięte do piekła przez dziurę w suficie jego domu. Dziura jest najczęściej powtarzanym motywem we wszystkich legendach dotyczących zabytkowego pałacu. Podobno prawdziwy dr. Faust nigdy nie mieszkał w tym domu. Budynek pierwotnie nazywał się “Mladovsky palac“, ale historie powtarzane przez lata poskutkowały tym, że na fasadzie budynku złote litery wieszczą, że jest to dom Fausta (Faustův dům).

Goście i legendy

Jakub Krucinek

Za panowania Rudolfa II, w pałacu mieszkał astrolog Jakub Krucinek wraz z dwoma synami. Niestety z powodu kłótni dotyczącej ukrycia domniemanego skarbu w domu młodszy z synów zabił starszego.

Edward Kelley

Mieszkać tam miał również sławny alchemik Edward Kelley. Swoją sławę zawdzięcza kłamstwom i szarlatanerii. Przez długi czas opowiadał o swoich rzekomych umiejętnościach wytwarzania kamienia filozoficznego. Zwodząc wpływowych ludzi, brał od nich pożyczki, mówiąc, że potrzebuje surowców, aby wyprodukować złoto. Zniecierpliwiony król Rudolf II w 1591 roku kazał aresztować szarlatana. Po kilku latach Kelley zmarł.

Ferdinand Antonin Mladota

Kolejnym z najemców był alchemik Ferdinand Antonin Mladota. Jego zamiłowanie do chemicznych eksperymentów skutkowało częstymi eksplozjami w domu. Podobno niektóre z nich robiły dziury w dachu.

Student I

W późniejszym czasie miał mieszkać tam pewien student. Wszystkie jego próby naprawy dachu były nieskuteczne. Według legendy student znalazł sekretną księgę i zaczął czytać z niej zaklęcia. Nagle z dziury w suficie wychylił się diabeł i porwał studenta. Tak jak w przypadku dr. Fausta u Goethego.

Student II

Inna legenda o studencie mówi, że biedny chłopak szukał wieczorem schronienia. Na swojej drodze natrafił na opuszczony pałac. Wszedł i usiadł na krześle w pierwszym pokoju. Czując ulgę, że nie zamarznie tej nocy od razu zasnął. Gdy się obudził następnego dnia, wszedł do następnego pokoju. Wszystko było pięknie urządzone i aż dziwne było dla niego, że nikt tutaj nie mieszka. W trzecim pokoju zobaczył dziurę w suficie oraz schody na wyższe piętro. Kiedy zaczął po nich wchodzić, stopnie się skurczyły. Gdy odszedł od nich, z powrotem się rozciągnęły. Zdumiony student postanowił zobaczyć, co jest w innych pomieszczeniach. W dużym pokoju znalazł monetę leżącą na spodku. Wziął ją i kupił sobie coś do jedzenia, a resztę schował do kieszeni. Kiedy wrócił, usiadł na krześle i zasnął. Następnego poranka znów znalazł monetę na spodku. Sytuacja powtarzała się codziennie, aż po kilku dniach był w stanie kupić sobie nowe ubranie. Chłopak przyzwyczaił się do wygodnego życia i zaczął wydawać pieniądze na drogie rzeczy. Pewnego dnia zaprosił swoich znajomych do pubu. Po wyjściu z niego koledzy chcieli go odwiedzić w domu, ale odmówił. Po kilku dniach, gdy nie widzieli znajomego studenta, stwierdzili, że pójdą go poszukać. W sypialni znaleźli starą dziurę w suficie i pełno świeżej krwi dookoła niej. Przerażeni uciekli i już nigdy tam nie wrócili. Słuch o studencie zaginął.

Karl Jaening

W XIX wieku mieszkańcem domu został Karl Jaening. Kolekcjoner przedmiotów pogrzebowych, który był również posiadaczem szubienic. Karl miał spać w drewnianej trumnie, a w pozostawionym testamencie chciał, aby go pogrzebano twarzą do spodu trumny.

Bomba

Podczas bombardowania 14 lutego 1945 roku jedna z amerykańskich bomb spadła na dach domu Fausta, ale nie eksplodowała. Dziurę w dachu można było zobaczyć jeszcze przez wiele lat po nalocie. Pojawiły się kolejne spekulacje, czy to nie jest przypadkiem ta sama dziura, przez którą diabeł porwał Fausta.

Faustuv Dom - Faust - Praga - Alchemia

Praga jest pełna niewyjaśnionych i tajemniczych historii. Mimo że na pierwszy rzut oka tego nie widać, to wszędzie można znaleźć ciekawe miejsca. Obecnie Faustuv Dom jest zamknięty dla zwiedzających. W środku mieści się wydział Uniwersytetu Medycznego.

Informacje

  • Metro linia B, przystanek Karlovo náměstí
  • Tramwaj  3, 4, 10, 14, 16, 18 lub 24, przystanek Moran

Faustův dům
Karlovo náměstí 502/40
Praga, Czechy

Łącznie
2
Udostępnień

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*