Fornalutx – najpiękniejsza wioska w Hiszpanii

Fornalutx jest małą, górską wioską niedaleko miasta Soller na Majorce. Śliczne, wąskie uliczki zapełnione są doniczkami z różnego rodzaju roślinami i kwiatami. Kamienne domy z zielonymi i brązowymi okiennicami sprawiają, że człowiek zakochuje się w tym miejscu od pierwszego wejrzenia.

Fornalutx - Góry - Widok

Historia Fornalutx

Ponad tysiąc lat temu tereny obejmujące obecne Fornalutx zostały zasiedlone przez Arabów. Wykorzystywali je oni do takich samych celów, jak wykorzystuje się je dzisiaj. Były to tereny uprawne. Chrześcijańska rekonkwista była początkiem formowania się obecnego wyglądu wioski. Fornalutx pozostawała częścią gminy Soller aż do 1837 roku, kiedy uzyskała niepodległość. Przez lata droga z Palmy do wioski była jedną z najdłuższych na całej wyspie. Od czasu wydrążenia w górze tunelu (Túnel de Sóller), o długości ponad 3 km, dojazd do Fornalutx stał się dość łatwy.

O wiosce

Fornalutx jest jedną z najlepiej zachowanych i najpiękniejszych wiosek w Hiszpanii. Liczne odznaczenia i wygrane w “konkursach piękności” potwierdzają, że jest to miejsce, którego nie należy pominąć. Rustykalny klimat sprawia, że człowiek czuje się, jakby spacerował po żywym skansenie. Wąskie, brukowane uliczki, wysokie domy dające cień, rozstawione wszędzie rośliny i kwiaty, a do tego malowniczy widok na góry. Wioska otoczona jest wielkimi sadami oliwnymi i cytrusowymi. Idzie się zakochać. O dziwo mało osób tutaj trafia. Zazwyczaj takie urokliwe miejsca są pośrodku niczego i trzeba się natrudzić, żeby się do nich dostać. W przypadku Fornalutx nie ma tego problemu. Jednak pobliskie Soller i Port de Soller „przejmują” prawie wszystkich turystów. Dla nas był to duży plus. Mniej ludzi = przyjemniejsze zwiedzenie.

Główne atrakcje

Wydaje się, że wioskę można przejść w parę chwil. Jednak różnice wzniesień wymuszają dłuższy pobyt w tym miejscu. Poza tym, po co się śpieszyć skoro wszędzie jest tak pięknie? Krętymi uliczkami dochodzi się do centrum Fornalutx, Plaça d’España. W zasadzie to placyk. Kilka kawiarenek, sklep spożywczy, dwa drzewa i kranik z wodą. Kranik bardzo nam się przydał, bo mieliśmy gdzie umyć kupione wcześniej pomarańcze. Warto wstąpić do piekarni Panaderia de Fornalutx obok placu. Oprócz tego są trzy miejsca do odwiedzenia: gotycki kościół parafialny, który jest zaraz nad placem, ratusz (Casa de la Vila) z wieżą obronną z XVII wieku i malutkie muzeum etnograficzne Can Xoroi, poświęcone staremu przemysłowi oliwnemu. Przy ratuszu warto skręcić w lewo, w uliczkę z restauracjami. Kierując się na koniec wioski dochodzi się do małego parkingu z pięknym herbem Fornalutx zrobionym z kafelek.

Jak się dostać?

Autobus między Soller a Fornalutx jeździ tylko kilka razy w ciągu dnia, co trochę utrudnia dostęp do wioski. Jednak odległość między dwoma miejscowościami to zaledwie 4 km. Można przejść pieszo. Najlepiej ustalić sobie tak plan, aby do nadmorskiej miejscowości podjechać busem, a wracać na piechotę. Jest z górki. Właśnie w ten sposób z Fornalutx wróciliśmy do Soller. Dla tych kilku kilometrów wśród sadów oliwnych i pomarańczowych, w otoczeniu pasma górskiego Serra de Tramuntana warto zdecydować się na pieszą wędrówkę. Widoki są niesamowite. Kiedy mijaliśmy jeden z sadów ochoczo podbiegły do nas dwa osiołki zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Oprócz tego przez Fornalutx przebiega aż 19 tras rowerowych, więc może w ten sposób zwiedzicie to miejsce?

Fornalutx - mapa

 • Poniedziałek – Piątek
  9:05, 11:20, 13:20, 17:50
 • Soboty
  9:10, 13:05
 • Poniedziałek – Piątek
  9:15, 11:30, 13:30, 18:00
 • Soboty
  9:20, 13:15

Fornalutx Autobus 212

Nocleg

W wiosce jest tylko kilka hoteli, ale dobrze działa wynajem pokoi i całych budynków. Główne hotele to Fornalutx Petit Hotel, Hotel Apartament Sa Tanqueta i Ca’n Reus Hotel. Pokoje w hotelach i willach można znaleźć i zarezerwować bez problemów przez serwis booking.com. Na Airbnb oprócz pokoi znajdzie się również całe wille.

Fornalutx - gaj oliwny - osiołek

Łącznie
4
Udostępnień

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*