Harry Potter w Oksfordzie – Wszystkie miejsca z filmów
Harry Potter w Oksfordzie musiał czuć się jak ryba w wodzie. Studenckie miasto wygląda jak połączenie Hogwartu z ulicą Pokątną. Niesamowita architektura, wieżyczki, krużganki, sklepiki, zdobienia, biblioteki, witraże. Nie trudno się dziwić, że tutaj kręcono wiele scen do filmów o młodym czarodzieju. Odwiedziliśmy wszystkie miejsca, które można było zobaczyć na wielkim ekranie, a nawet trochę więcej. Bonusowe miejscówki znajdziesz na końcu wpisu.

Bodleian Libraries – Divinity School

Na pierwszy ogień poszło Divinity School należące do Bodleian Libraries. Niezwykła sala z niesamowicie dekoracyjnym sklepieniem od razu rzuca się w oczy. Sala była użyta w pierwszych czterech filmach o Harrym Potterze. Wszyscy fani rozpoznają bez problemu w tych ścianach skrzydło szpitalne Hogwartu. Zobaczyć je można pod koniec pierwszej części „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, gdy Harry dochodzi do siebie po konfrontacji z Voldemortem. W „Harry Potter i więzień Azkabanu” Hermiona i Harry używają zmieniacza czasu, aby uratować Syriusza i Hardodzioba. Z kolei w „Czarze Ognia” Divinity School posłużyło jako sala do nauki tańca. Chyba każdy pamięta pląsanie Rona z profesor McGonagall przed Balem Bożonarodzeniowym.

Harry Potter w Oksfordzie - Divinity SchoolHarry Potter w Oksfordzie - Divinity School Harry Potter w Oksfordzie - Divinity School

Divinity School można zwiedzić samemu lub jako część wycieczki z przewodnikiem.

Bodleian Libraries – Duke Humphrey’s Library

Duke Humphrey’s Library znajduje się bezpośrednio nad Divinity School. Biblioteka wygląda zjawiskowo. Stare księgi, pięknie zdobiony sufit, bogate wykończenie okien i przede wszystkim ciągnące się wzdłuż sali regały z książkami. Mimo że jest trochę ciemno, to bije z tego miejsca wewnętrzne ciepło. Cudownie byłoby usiąść przy jednym z regałów i oddać się lekturze. Nie jest to jednak dane odwiedzającym i niestety nie mogliśmy robić zdjęć w środku.

Harry Potter w Oksfordzie - Duke Humphrey’s Library
Photo by David Iliff. License: CC-BY-SA 3.0

Duke Humphrey’s Library udawała w filmach bibliotekę Hogwartu. Najbardziej charakterystyczna scena to ta, w której Harry włamuje się do działu ksiąg zakazanych pod peleryną-niewidką.

Harry Potter - Biblioteka

Wejście do biblioteki możliwe jest wyłącznie podczas wycieczki z przewodnikiem, na której dowiecie się m.in. o różnicach przyczepiania ksiąg łańcuchem w filmie i w rzeczywistości. Najtańsza opcja Mini Tour kosztuje £6 i trwa 30 minut. My wybraliśmy się na najdłuższe zwiedzanie i byliśmy bardzo zadowoleni. Lista wszystkich wycieczek oraz godzin dostępna jest pod tym linkiem.

New College – Cloisters

New College jest jednym z najstarszych koledżów w Oksfordzie. W krużganku XIII-wiecznego budynku kręcone były ujęcia, w których główny bohater J.K. Rowling przepycha się przez tłum uczniów noszących odznaki „Potter cuchnie”. Odwiedzając różne koledże w mieście, to właśnie to miejsce z czwartej części filmu jest jednym z naszych ulubionych. Wejście do New College kosztuje 5 funtów. Każdy otrzymuje mapkę z trasą zwiedzania.

Harry Potter w Oksfordzie - New College Cloisters Harry Potter w Oksfordzie - New College CloistersNew College – Courtyard

Po przejściu przez krużganki Harry informuje Cedrica o zadaniu w Turnieju Trójmagicznym. Następnie na dziedzińcu staje twarzą w twarz z Malfoyem, który siedzi na ogromnym dębie. Po spięciu Malfoy zostaje zamieniony we fretkę przez Szalonookiego Moody’ego.

Wyjątkowo można w tym miejscu wejść na trawę, a nawet usiąść na jednej z ławek. Rozmiary drzewa robią wrażenie. Dąb jest tak duży, że widać go z zewnątrz, stojąc przy moście westchnień.

Harry Potter w Oksfordzie - New College CourtyardHarry Potter w Oksfordzie - New College Courtyard Harry Potter w Oksfordzie - New College Courtyard

Christ Church – Bodley Tower Staircase

Najważniejsze miejsce z Oksfordu, które pojawiło się w filmach, to schody wieży Bodley Tower w Christ Church. Wiele scen było tutaj kręconych, lecz jedna jest szczególnie ważna. To tutaj nowi uczniowie szkoły zostali powitani przez profesor McGonagall słowami „Welcome to Hogwarts”. Wielkie kamienne schody, duże lampy i bogate sklepienie wachlarzowe. Szczerze mówiąc, sam chciałbym być przywitany w takim miejscu.

Schody można było również zobaczyć pod koniec pierwszego filmu, zaraz przed rozstrzygnięciem kto otrzyma Puchar Domów. W „Komnacie Tajemnic” lokacja pojawiła się podczas retrospekcji z Tomem Riddlem i Dumbledorem i po przyleceniu Harry’ego i Rona Fordem Anglia do Hogwartu. Chłopcy wbiegają na schody i stają naprzeciwko Argusa Filcha.

Harry Potter w Oksfordzie - Christ Church Staircase

Harry Potter w Oksfordzie - Christ Church Staircase Harry Potter w Oksfordzie - Christ Church Staircase Harry Potter w Oksfordzie - Christ Church Staircase Harry Potter w Oksfordzie - Christ Church Staircase

Wejście do Christ Church kosztuje 8-10 funtów zależnie od pory roku.

Christ Church – Tudor Great Dining Hall

Schody wieży prowadzą do Tudor Great Dining Hall. Była to inspiracja wystroju Wielkie Sali w Hogwarcie. Na inspiracji się jednak skończyło. Filmową Wielką Salę zbudowano w studiu ze względów praktycznych. Mieliśmy okazję się po niej przejść podczas naszej wycieczki do Warner Bros. Studio Tour London. Podobieństwo jest jednak uderzające. Stoły ciągnące się wzdłuż sali, obrazy na ścianach, kominki, lampki na stołach, łukowe okna i podest ze stołem dla wykładowców.

Harry Potter w Oksfordzie - Christ Church - Tudor Great Dining HallHarry Potter w Oksfordzie - Christ Church - Tudor Great Dining Hall Harry Potter w Oksfordzie - Christ Church - Tudor Great Dining Hall

Harry Potter w Oksfordzie - Christ Church - Tudor Great Dining Hall  Harry Potter w Oksfordzie - Christ Church - Tudor Great Dining HallHarry Potter w Oksfordzie - Christ Church - Tudor Great Dining Hall

Trzeba się przygotować na tłumy w jadalni. Byliśmy z samego rana, a już było ciężko swobodnie się przemieszczać. Po naszym wyjściu z Christ Church turystów przed wejściem stało pięć razy więcej. Polecamy wybrać się w to miejsce zaraz po otwarciu. Przed wizytą warto również sprawdzić czy sala będzie otwarta. Jeśli nie, to bilety powinny zostać sprzedawane za mniejszą cenę.

Godziny dostępności poszczególnych miejsc można sprawdzić tutaj.

Christ Church – Cloisters

Krużganki obok sklepu z pamiątkami są trzecim miejscem z Christ Church użytym w filmie. Po dostaniu się Harry’ego do drużyny quidditcha, Hermiona mówi „masz to we krwi”. Następnie zabiera go przed gablotę, w której znajduje się trofeum jego ojca.

Harry Potter w Oksfordzie - Christ Church - Tudor Great Dining Hall

Extra – Pitt Rivers Museum

Jeśli mało ci miejsc do zwiedzania, to polecamy wybrać się do Pitt Rivers Museum. Jest to kolekcja przedmiotów etnograficznych i archeologicznych z całego świata. Żeby wejść do środka, należy odwiedzić Muzeum Historii Naturalnej. Wejście znajduje się na przeciwległej ścianie.
Pitt Rivers Museum nie było użyte w filmie, ale dział kostiumów i rekwizytów inspirował się różnymi artefaktami z tego miejsca. Widać to szczególnie w wystroju „Błędnego Rycerza”. Wisząca Tsantsa, czyli skurczona głowa, dynda nad kierownicą autobusu.

Harry Potter w Oksfordzie - Pitt Rivers Museum Harry Potter w Oksfordzie - Pitt Rivers Museum Harry Potter w Oksfordzie - Pitt Rivers Museum

Extra – Turf Tavern

Drugim dodatkowym miejscem w Oksfordzie, które chwali się obecnością Harry’ego Pottera jest pub Turf Tavern. Nie ma tutaj czarodziejskich eksponatów, ale do tego historycznego pubu przychodziła ekipa filmowa, żeby coś zjeść podczas zdjęć do filmu. Turf Tavern ukryty jest w wąskiej uliczce obok New College. Klimat przypominający ulicę Śmiertelnego Nokturnu. Całkiem ciekawie! Osobiście polecam to miejsce, bo oprócz walorów wizualnych podają tutaj świetne jedzenie. Szczególnie warta uwagi jest pozycja braised beef & bone marrow pie.

Harry Potter w Oksfordzie - Turf Tavern

 

Koniec psot!

Łącznie
24
Udostępnień

3 komentarze

  1. szacun za pamięć gdzie co się działo, zawsze mialam się za fankę, ale raczej książek niż filmow o HP, nawet bylam trochę zła po pierwszym filmie że wyparły z pamięci moje wyobrażenia o bohaterach i hogwarcie ;)

    ale ale, i tak ostatni zdanie zaciekawiło mnie najbardziej. bone marrow pie? paj ze szpikiem kostnym? więcej szczegółow poproszę! :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*