Lotnisko Palma de Mallorca
Lotnisko Palma de Mallorca położone jest 8 km na wschód od Palmy, na Majorce. Jest to najważniejszy port lotniczy na Balearach. Co roku przylatują tutaj miliony turystów. W szczególności nasi zachodni sąsiedzi. Można powiedzieć, że Majorka dla Niemców to jak Bułgaria dla Polaków.

Lotnisko Palma de Mallorca

Siatka połączeń

Lotnisko Palma de Mallorca w 2017 roku obsłużyło prawie 28 milionów pasażerów. Oczywiście głównie w czasie wakacji, gdy otwierane są połączenia sezonowe. Szacuje się, że 86% pasażerów przylatuje tu w celach turystycznych. Ponad jedna trzecia jest pochodzenia niemieckiego. Dalej plasują się Hiszpanie i obywatele Wielkiej Brytanii. Najważniejsze połączenia między portem lotniczym Palma de Mallorca są z Barceloną, Madrytem i Londynem. Następne w kolejce są lotniska niemieckie: Dusseldorf, Frankfurt, Cologne-Bonn, Hamburg, Berlin. Z Polską niestety obsługiwane są wyłącznie loty sezonowe. Prym wiedzie Ryanair, który na obecną chwilę posiada 3 połączenia w swojej siatce:

  • Kraków
  • Warszawa-Modlin
  • Wrocław

Lotnisko Palma de Mallorca

Transport

Transport z lotniska jest bardzo nieżyczliwy dla turystów. W autobusie występuje specjalna taryfa „za lotnisko”, która podnosi koszt biletu z 1 euro do 5 euro. Od mieszkańców wyspy pobierana jest normalna stawka.

Z racji, że lotnisko leży przy trasie Ma-19 (Autovía de Levante), to przejście na następny przystanek odpada. Na lotnisku są dwa przystanki autobusowe. Przy odlotach (Departures), na drugim piętrze, zaraz przy wejściu oraz przy przylotach (Arrivals) na parterze. Po przylocie na Majorkę należy wyjść z terminalu, przejść do końca ścieżki i skręcić w prawo do przystanku lokalnego autobusu. Linia 1 jedzie w kierunku Palmy, linia 21 w kierunku Can Pastilla i Arenal. Oprócz tego jest dużo autobusów dalekobieżnych. Ich koszt wynosi zazwyczaj między 5 a 12 euro. W zależności od kierunku. Za taksówkę do Palmy należy zapłacić ok. 15 euro.

A11 – Peguera, Magaluf
A32 – Can Picafort, Platja Muro/Alcúdia
A42 – Cala Bona, Cala Millor
A51 – Cala d’Or-s’Arenal de Llucmajor
104, 106, 107 – Magaluf
102, 103, 104 – Santa Ponsa

Nocleg

Lotnisko otwarte jest przez całą dobę.

Lotnisko otwarte jest przez całą dobę. Przed kontrolą osobistą niestety krzesełka posiadają barierki zapobiegające kładzeniu się na nich. Wygodniejsze krzesełka, bez barierek znajdziesz za kontrolą, ale do tej strefy dostać się można dopiero ok. 3 godziny przed planowanym wylotem. Lotnisko Palma de Mallorca w nocy jest dość spokojne, a ochrona nie uprzykrza życia. Miejsce do spania można zorganizować sobie samemu w Costa Cafe, łącząc krzesełka. Można również położyć się na trawie w strefie dla palaczy. W nocy może być tam jednak zimno. Dla osób szukających wygody polecamy kilka hoteli w niewielkiej odległości od lotniska:

Udogodnienia

Lotnisko Palma de Mallorca jest całkiem nieźle wyposażone. Jest tu kilka wypożyczalni aut, są biura turystyczne, apteka, poczta, sklepy z pamiątkami, z biżuterią, z ubraniami. Są kawiarnie, restauracje, bary z tapas. Znajdzie się tu również VIP lounges, ważenie i foliowanie bagaży oraz darmowy Internet. Byliśmy zachwyceni ilością toalet oraz jakże prostym, a zarazem wspaniałym wynalazkiem – mapkami pokazującymi gdzie znajdują się inne łazienki. Super przydatna rzecz jak trafi się na sprzątanie toalety. Przy taśmach bagażowych ustawione są stojaki z darmowymi mapkami Palmy i Majorki. Duży plus za to. Lotnisko przystosowane jest dla osób niepełnosprawnych — windy, łazienki, informacje pisane Braillem. Osoby palące będą zachwycone, bo przed kontrolą osobistą jest ogromny taras, gdzie mogą oddać się nałogowi. W porównaniu do „budek telefonicznych” na The Dubai World Central, to wręcz raj.

Z minusów możemy wymienić brak możliwości przechowywania bagażu na lotnisku i problem ze znalezieniem kontaktu elektrycznego. Najgorsze jest przymusowe przejście z kontroli osobistej do sklepu wolnocłowego. Chyba że ktoś lubi się przeciskać z walizką.

Hala odlotów

Jak wspomniałem przymusowe wejście do sklepu z perfumami sprawia, że momentalnie robi się tłoczno. Szczególnie że większość osób jest z bagażami. Gdy człowiek już się stamtąd wydostanie, to robi się luźniej, bo lotnisko jest podzielone na cztery strefy – A, B, C i D. W przemieszczaniu pomagają ruchome chodniki. W strefach znajdzie się kioski, sklepy wolnocłowe, kawiarnie, sklepy z pamiątkami. Najwięcej w terminalu C.

Lotnisko Palma de Mallorca

AEROPUERTO DE PALMA DE MALLORCA


Siatka połączeń 2/5

Lokalizacja 3/5
Nocleg 3/5
Udogodnienia 4/5
Hala odlotów 3/5

Ocena: 3/5

kod IATA: PMI
kod ICAO: LEPA

 

 

obrazek wyróżniający: aena.es

Łącznie
21
Udostępnień

1 komentarz

  1. Pierwszy raz jak wylądowaliśmy na Palmie byliśmy bardzo zdziwieni wielkością lotniska, zwłaszcza, że tanie linie z Polski dokują na samym końcu terminala. Teraz już się przyzwyczailiśmy i nawet wychodzimy “na skróty”, żeby było szybciej. A przez pracę bywamy na Majorce dość często. Pozdrawiamy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*