Muzeum Dubajskie i Fort Al Fahidi

W Dubaju wszystko musi być “naj”. Najwyższy budynek na świecie, największy pokaz fajerwerków, najdłuższa automatyczna trasa metra, największe lotnisko. Przykłady można mnożyć w nieskończoność. Rozgłos pustynnego miasta dotyczy przede wszystkim planów na przyszłość. Przeszłość została zaorana przez buldożery. Zabytkowych budowli jest jak na lekarstwo. Na szczęście najstarszy budynek w mieście został uratowany i to w najlepszy możliwy sposób. Bo czy Muzeum Dubajskie mogłoby znajdować się w odpowiedniejszym miejscu?

Muzeum Dubajskie - Fort Al Fahidi

Fort Al Fahidi

Dubai Museum mieści się w starym forcie Al Fahidi, powstałym około 1787 roku. Fort zbudowany na planie prostokąta mierzy 41 metrów długości i 33 metry szerokości. Cała powierzchnia terenu zajmuje aż cztery tysiące metrów kwadratowych. Trzy narożniki budowli zakończone są wieżami, z czego najwyższa ma prawie 13 metrów wysokości. Tuż przy południowej ścianie znajdują się szczątki dawnych murów miejskich. Fort stojący niedaleko ujścia kanału (Dubai creek) pierwotnie bronił miasto przed atakami sąsiednich plemion. W późniejszych latach pełnił różne funkcje: pałacu, koszar, więzienia. Na placu, który zakrywa podziemne galerie i wystawy stoi tradycyjny arabski statek żaglowy “dau“. Na wschodniej ścianie, znajduje się wejście do fortu. Brama z drewna tekowego naszpikowana jest ogromnymi, żelaznymi gwoździami. Kiedyś otwierana była tylko na specjalne okazje. Aby wejść do fortu, używano małych drzwiczek wyciętych w lewym skrzydle bramy.

Za murami

Wejście do muzeum to koszt zaledwie trzech dirhamów, czyli ok. trzy złote. Co więcej, w sprzedaży są bilety ulgowe za jeden dirham. Aż trudno uwierzyć, że w “złotym mieście” wejściówka może być tak tania. Na dziedzińcu fortu zaprezentowane są tradycyjne łodzie arabskie i letni dom bambusowy. Na szczególną uwagę zasługuje wieża wiatrowa, umożliwiająca naturalną wentylację budynku.

W pomieszczeniach fortu znajduje się kolekcja dawnej broni, instrumentów muzycznych, wyrobów garncarskich i przedmiotów codziennego użytku. Wiek niektórych eksponatów szacuje się na trzy tysiące lat przed naszą erą. Wejście na mury jest niestety zabronione.

Muzeum Dubajskie w podziemiach

Muzeum Dubajskie otwarto w 1971 roku z inicjatywy szejka Ahmeda bin Saeed Al Maktouma. W roku 1995 powiększono obszar ekspozycji o część podziemną. Tematyka wystawy skupia się głównie na pokazaniu Dubaju sprzed czasu rozpoczęcia wydobycia ropy naftowej. Sale podzielone są w taki sposób, by pokazać różne warstwy społeczne i codzienność życia miejskiego. Duże wrażenie robi sala z fauną i florą morską. Dowiedzieć się w niej można o różnicach między rybołówstwem morskim i przybrzeżnym, zawodzie nurka perłowego i życiu na pokładzie statku pływającego po Zatoce Perskiej. Pokazany jest też proces budowy łodzi dau.

Inną ciekawą wystawą jest targ odzwierciedlający atmosferę z roku 1950. Świetna okazja do zobaczenia jak wyglądały kiedyś sklepiki i jakie produkty spożywcze sprzedawano w tamtych czasach. Oprócz tego zajrzeć można do zakładów różnych rzemieślników, sprzedawców tkanin i pereł.

Podsumowanie

Mimo swoich niewielkich rozmiarów Muzeum Dubajskie zapewnia dobrą rozrywkę. Optymalna ilość informacji nie zanudza, a jednocześnie sprawia, że coś zostaje w głowie. Ciekawe eksponaty połączone z materiałami audio i wideo to klucz do sukcesu. Do tego bajecznie tania wejściówka jest dowodem na to, że nie trzeba być krezusem by zobaczyć atrakcje w Dubaju.


Informacje

  • Sobota – Czwartek od 8:30 do 20:30
  • Piątek od 14:30 do 20:30

Stacja Metro: Al Ghubaiba
Linia zielona

Stacja Metro: Al Fahidi Metro Stations
Linia zielona

Przystanek: Faheidi, Roundabout
Autobusy C07

  • Normalny – 3 AED
  • Ulgowy – 1 AED

Muzeum Dubajskie
Al Fahidi St.
Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie

 

Łącznie
40
Udostępnień

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*