Niedźwiedź – symbol Berlina w parku Köllnischer

Szukając ciekawych miejsc w stolicy Niemiec natrafiliśmy na Köllnischer Park, w którym znajduje się wybieg dla niedźwiedzi. Prawdziwe niedźwiedzie w zwykłym parku? Zdecydowaliśmy, że warto dodać ten punkt do trasy zwiedzania Berlina. Szczególnie, że niedźwiedź jest jednym z symboli miasta.

Niedźwiedź - symbol Berlina

Godło

Przez lata wizerunek herbu Berlina się zmieniał. Najstarsza znaleziona pieczęć pochodzi z 1253 roku. O dziwo nie znajdzie się na niej niedźwiedzia. Zwierzęciem, które reprezentowało mieszkańców tego miasta był orzeł. Kolejna znaleziona pieczęć, niecałe 30 lat starsza, posiada już wizerunek niedźwiedzia. Z czasem czarny orzeł zniknął z godła miasta, aby pojawić się w herbie całych Niemiec. Herb Berlina w obecnej wersji pochodzi z 1954 roku. Zaprojektowany został dla Berlina Zachodniego, ale od 1990 roku funkcjonuje dla całego, zjednoczonego miasta.

Niedźwiedź - symbol Berlina

Pamiątki i figury

W 2002 roku, w Berlinie zapoczątkowano akcję United Buddy Bears“. Są to dwumetrowe rzeźby misiów pomalowane w różne wzory. Mają one na celu propagowanie tolerancji między różnymi narodami i kulturami. Wystawa podróżuje po świecie i zawsze jest darmowa. Do Polski wystawa zawitała w 2008 roku, na plac zamkowy w Warszawie. Oprócz wystawy misie przez cały czas zdobią berlińskie ulice i można zobaczyć je wszędzie. Cała akcja była zainspirowana Paradą krów z 1998 roku zorganizowaną w Zurychu. Od tego czasu bardzo dużo podobnych inicjatyw powstaje na świecie. Kilka lat temu widzieliśmy w Lizbonie pomalowane psy Snoopy. Natomiast we wpisie o zwiedzaniu Dortmundu wspominałem o skrzydlatych nosorożcach.

Niedźwiedź - symbol Berlina - United Buddy Bears

Niedźwiedź w Köllnischer Park

Pośrodku parku leżącego przy rzece Sprewa znajduje się wybieg dla niedźwiedzi (Bärenzwinger), wybudowany w latach 1938-39. Teren przystosowany jest do pomieszczenia 5 niedźwiedzi. Dwa pierwsze niedźwiedzie zostały podarowane przez miasto Berno, które również posiada niedźwiedzia w swoim godle. Po wojnie wybieg przeszedł przebudowę i został otwarty z powrotem w 1949 roku. Tym razem Berno również podarowało 2 nowe niedźwiedzie. Przez lata Bärenzwinger był atrakcją Berlina, ale z czasem brakowało funduszy, aby należycie zająć się obiektem. Po protestach mieszkańców odremontowano i zmodernizowano popadający w ruinę wybieg.

Niedźwiedź - symbol Berlina - Köllnischer Park

Jeśli chcielibyście zobaczyć teraz niedźwiedzia w parku Köllnischer, to niestety jest to niemożliwe. Ta informacja była powodem napisania tego wpisu. Często się zdarza, że informacje na blogach i forach przestają być aktualne. Ostatnio wspominałem o tym opowiadając o rzeźbach Davida Cernego i tramwaju jeżdżącym po Ringu w Wiedniu. Ostatnim misiem żyjącym na wybiegu był urodzony w styczniu 1981 roku Schnute. Schnute zmarł 11 października 2015 roku i od tego czasu zapowiedziano, że w przyszłości nie będzie żyć tu w zamknięciu żaden inny niedźwiedź. W parku nadal można zobaczyć pusty wybieg dla niedźwiedzi.

Niedźwiedź - symbol Berlina - Köllnischer Park
Jedyny niedźwiedź w parku Köllnischer

Informacje

Köllnischer Park znajduje się obok Märkisches Museum. Najłatwiej dojechać do niego wysiadając na jednym z przystanków U-Bahn:

  • Märkisches Museum (U2)
  • Heinrich-Heine-Straße (U8)
  • Jannowitzbrücke (U8)

Köllnischer Park
Berlin, Niemcy

 

3 komentarze

    1. Też zwiedziliśmy pusty wybieg. Natomiast nie dziwi minie fakt iż nie ma teraz tam niedźwiedzi – wybieg jest zbyt mały wobec dzisiejszych standardów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*