Panda Czerwona – Adoptowaliśmy Pandę!

Podróżujemy, bo chcemy odkrywać świat. Jak wygląda, jak smakuje, co ma do zaoferowania. Niestety z różnych przyczyn nie wszystko jest tak, jak być powinno. Niektóre rzeczy znikają, inne są niszczone lub zapominane. Zastanawialiśmy się jak my możemy dołożyć cegiełkę do ratowania tego, na czym nam zależy. Postanowiliśmy adoptować pandę czerwoną.

Panda Czerwona - Red Panda Network

Ludzie, zwierzęta, rośliny, budowle. Ogromna jest lista potrzebujących i spraw, które wymagają pomocy. Można wrzucać pieniądze do puszek Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, można codziennie klikać na brzuszek pajacyka, korzystać z pojemników na tekstylia PCK, przekazywać 1% podatku przy wypełnianiu PIT-u, można zbierać zakrętki po napojach. Sposobów i celów pomocy potrzebującym jest milion. Czemu wybraliśmy pandy? Bo to nasze ulubione zwierzęta. Powód dobry jak każdy inny. Panda czerwona nazywana jest również pandką rudą lub pandą małą. Jest to ssak, któremu przypisuje się wysokie ryzyko wymarcia w niedalekiej przyszłości. Nie chcemy, aby nasze ukochane zwierzę zniknęło z powierzchni ziemi. Dobro wraca, więc może kiedyś uda nam się zobaczyć jakiegoś słodziaka w naturalnym środowisku.

Panda Czerwona

Panda czerwona figuruje w czerwonej księdze gatunków zagrożonych wyginięciem, publikowanej przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN). W 2015 roku jej status z gatunku narażonego na wyginięcie pogorszył się na gatunek zagrożony wyginięciem. W ciągu ostatnich trzech pokoleń ilość pand na świecie zmniejszyła się o 50%.

Panda Czerwona - Red Panda Network

W naturalnych warunkach pandy czerwone występują na obszarze 5 państw — Bhutanu, Chin, Indii, Myanmaru i Nepalu. Z pozoru duży obszar w rzeczywistości jest niewielki. Pandy żyją tylko tam, gdzie są lasy, w dodatku na wysokościach między 2200 a 4800 metrów nad poziomem morza. Pandy, mimo że są zaliczane do drapieżników, żywią się głównie pędami bambusa i liśćmi. Zagrożenia i powody ciągłego spadku populacji pand małych to wycinka lasów, nielegalne kłusownictwo, wypas zwierząt gospodarskich oraz rolnictwo.

Red Panda Network

Red Panda Network (RPN) to organizacja non-profit, która powstała w 1997 roku. Jej celem jest angażowanie się w ochronę dzikich pand czerwonych i ich siedlisk przez edukację i partycypację społeczną. RPN stworzyło pierwszy na świecie obszar chroniony poświęcony pandom czerwonym w Nepalu – Pancthar-Ilam-Taplejung (PIT) Red Panda Protected Forest.

Panda Czerwona - Red Panda Network

Pieniądze zbierane przez organizację wykorzystywane są na wspieranie ochrony zwierząt, badania, monitorowanie, edukację lokalnych społeczności, walkę z kłusownictwem, demontaż pułapek. Środki pozwalają również na finansowanie specjalnych strażników leśnych, tworzenie sieci anty kłusowniczej, prowadzenie programów edukacyjnych i informacyjnych skoncentrowanych na zwiększaniu świadomości o sytuacji pand czerwonych, w wioskach dookoła miejsc występowania zwierząt oraz na całym świecie. Wszystko, co może pomóc w ograniczeniu ciągłego zmniejszania się populacji tego gatunku.

Jak można pomóc?

Adoptowaliśmy Pinju, który żyje na terenie Pancthar-Ilam-Taplejung Red Panda Protected Forest, we wschodnim Nepalu. Oczywiście chodzi o symboliczną adopcję. Pandy nie mamy w domu i nigdy nie będziemy mieć. Adopcja jest jedną z form finansowania organizacji.

Panda Czerwona - Adopcja

Red Panda Network można wspierać na kilka sposobów:

1. Przekazując darowiznę na organizację
Przez stronę Red Panda Network — wpłaty realizowane są w dolarach amerykańskich (USD) za pomocą kart: Visa, American Express, Mastercard i Discover. Można wykonać jednorazową darowiznę lub zlecić przelew stały.

2. Adoptując pandę
Pieniądze będą wykorzystane na ochronę zwierząt we wschodnim Nepalu.

3. Sponsorując Forest Guardians
Ochroną terenu PIT zajmują się strażnicy lasu (Forest Guardians). Sponsoring strażnika pozwala wypłacać mu wynagrodzenie za jego pracę i opłacać wymagany sprzęt.

4. Kupując gadżety ze sklepu

5. Wyjeżdżając na Ecotrips
Są to wycieczki do Nepalu poszerzające świadomość o pandach czerwonych.

Jeśli chciałbyś pomóc innym, ale nie wiesz co wybrać, to zastanów się co lubisz. Co sprawia ci przyjemność lub co uważasz, że jest ważne. Nie zamierzamy przekonywać cię, że należy wspierać akurat tę akcję. Nie będziemy też pokazywać drastycznych zdjęć. Nie o to chodzi. Nam wystarcza filmik poniżej, aby być pewnym, że nie chcemy, aby te kochane nicponie wyginęły.

Jeśli zdecydujesz się wesprzeć akcję Red Panda Network, to z góry chcielibyśmy Ci podziękować.

Łącznie
44
Udostępnień

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*