Pfaffenthal Lift w Luksemburgu
Dzielnica Pfaffenthal (Pafendall), leżąca w dolinie rzeki Alzette, jest świetnym miejscem na poobiedni spacer. Luksemburg nie jest duży, ale ma sporo poukrywanych, ciekawych miejsc. Po zwiedzeniu atrakcji w głównej dzielnicy miasta Villa Haute zapewne wylądujesz przy kazamatach zamku Bock. Po stronie wieży Huelen Zant rozpościera się dzielnica Pfaffenthal, do której warto zejść. Tę część miasta można zwiedzać też od drugiej strony, ale trzeba będzie wspinać się pod górkę.

Most Wielkiej Księżnej Charlotty

W oddali widać ogromny most zawieszony 74 metry nad dzielnicą Pfaffenthal. Most Wielkiej Księżnej Charlotty nazywany jest często Czerwonym Mostem (Pont Rouge), ze względu na swój charakterystyczny kolor. Most łączy główną dzielnicę miasta Ville Haute z Kirchberg. Niestety nie z tego jest głównie znany. Most owiany jest złą sławą przez dużą liczbę samobójców. Od jego otwarcia w 1966 roku ponad 100 osób zakończyło swój żywot skacząc z niego. Aktualnie zamontowane są osłony ze szkła akrylowego, aby zapobiec większej liczbie samobójstw.

Pfaffenthal - Most Wielkiej Księżnej Charlotty

Labirynt

To, co rzuca się jeszcze w oczy to okrągły labirynt. Żeby dojść do labiryntu, należy zejść ścieżką za Huelen Zant. Przy okazji można przyjrzeć się pięknemu wiaduktowi kolejowemu. Dla przypomnienia labirynt to miejsce z pozoru ciężkie do przejścia. Po więcej informacji odsyłam do wpisu o Parc del Laberint d’Horta.

Pfaffenthal - Wiadukt Kolejowy

Idąc drogą Rue Mohrfels należy skręcić przy hospicjum. Akronim typu placówki może być dla osoby posługującej się językiem polskim co najmniej zaskakujący, ale nieszkodliwy. Hospice de Pfaffenthal (C.I.P.A.) oznacza, że jest to hospicjum typu „zintegrowanego centrum dla seniorów”. Centra zastąpiły dawne domy spokojnej starości.

Bartyzana Hiszpańska

Idąc dalej drogą Rue Mohrfels można podziwiać z dołu bartyzany. Są to niewielkie wieże strażnicze nadbudowane na mury obronne. Te wieżyczki były dziełem prac fortyfikacyjnych Hiszpanów, sięgające XVII wieku. Mówi się, że było takich wieżyczek aż 38, ale nie ma na to niezbitych dowodów. Co ciekawsze nie uzgodniono również jaka była ich funkcja. Strzelam, że miały wystraszyć wrogów.

Pfaffenthal Lift - Luksemburg - Bartyzany

Pfaffenthal Lift

Przeszklona winda pozwalająca podziwiać widoki nie jest tylko atrakcją turystyczną. Przede wszystkim jest urządzeniem, które ratuje życie wielu mieszkańcom. Trzeba nadmienić, że specjalna winda wwozi i zwozi ludzi za darmo. Można w niej też przewozić rowery. Winda łączy „Pescatore Park”, znajdujący się w centrum miasta, z terenem Pfaffenthal w dolinie Alzette. Winda zawieszona jest na 71 m wysokości. Raz w miesiącu winda jest nieczynna ze względu na prowadzenie przeglądów technicznych. Poza tym Pfaffenthal Lift funkcjonuje codziennie od 06:00 do 01:00.

  • 1 Montee de Pfaffenthal, 2329 Luksemburg (dół)
  • 2 Rue du Pont, 2344 Luksemburg (góra)
Łącznie
30
Udostępnień

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*