The Dark Hedges – najpiękniejsza droga w Irlandii Północnej

The Dark Hedges to magiczne miejsce, które przywodzi na myśl baśniowe krainy. Droga w tunelu splecionych gałęzi spokojnie mogłaby prowadzić do Narni, Rivendell lub Zakazanego Lasu. W serialu telewizyjnym „Gra o Tron” ten cud natury został wykorzystany, aby pokazać Królewski Trakt. Niestety popularność serialu sprawiła, że przez natłok turystów droga Bregagh Road na dniach zostanie zamknięta. Czy jest jakiś sposób, żeby jeszcze zobaczyć The Dark Hedges?

The Dark Hedges - The Game of Thrones

Historia The Dark Hedges

Droga prowadząca do posiadłości Gracehill House potocznie nazywana jest The Dark Hedges (Mroczny szpaler). Dom wziął swoją nazwę od Grace Lynd, żony Jamesa Stuarta. Rodzina Stuartów w XVIII wieku postanowiła posadzić buki wzdłuż drogi, aby zachwycały odwiedzających posiadłość. Ich marzenie przerosło najśmielsze oczekiwania. Po latach The Dark Hedges przyciąga tłumy turystów, którzy chcą zobaczyć piękno natury na własne oczy. Od 1995 roku teren Gracehill House został przerobiony na pole golfowe. Droga Bregagh Road nie należy już do posiadłości i przez lata wykorzystywana była, jako zwykła droga.

Legendy

Who you gonna call? Ghostsbusters!

Według legend i różnych, mniej lub bardziej wiarygodnych źródeł, w nocy można zobaczyć spacerującego wśród drzew ducha nazywanego “Grey Lady”.  Część osób mówi, że jest to pokojówka z pobliskiego domu, która umarła w niewyjaśnionych okolicznościach. Inni twierdzą, że jest to zbłąkana dusza z opuszczonego cmentarza. Jest też wersja, że szara dama to duch Margaret, córki Jamesa Stuarta.

The Dark Hedges - Ghost Busters - Gray Lady

Game of Thrones

The Dark Hedges pojawia się w pierwszym odcinku drugiej serii serialu. W “Grze o Tron” droga pełni rolę kawałka Królewskiego Traktu (King’s Road). Piękno tego miejsca zdecydowanie zasłużyło sobie na miano głównej drogi lądowej w Siedmiu Królestwach.

The Dark Hedges - Gra o Tron

W ostatnim ujęciu otwierającego odcinka, Arya Stark ucieka traktem z Królewskiej Przystani (King’s Landing) po zamordowaniu jej ojca. Przebrana za chłopca Arya zmierza wraz z Yorenem, Gendrym i Gorącą Bułką, by dołączyć do Nocnej Straży (Night’s Watch).

Mimo że ujęcie trwa tylko kilka sekund, to robi niesamowite wrażenie. Popularność serialu sprawiła, że The Dark Hedges stało się jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Irlandii Północnej.

The Dark Hedges - Game of Thrones

Zagrożenia

Szpaler buków został nadszarpnięty zębem czasu. Ze 150 drzew, które Stuart posadził, przetrwało około 90. Niektóre z 200-letnich buków padły ofiarą sztormu Gertruda, który uderzył w Wyspy Brytyjskie w styczniu 2016 roku. Dwa drzewa zostały wyrwane z korzeniami i upadły na drogę, a trzecie zostało poważnie uszkodzone. Kilka miesięcy później inny buk się złamał. W lutym tego roku, przez sztorm Doris kolejne drzewo spadło na drogę. Mimo że stare buki już są na finiszu swojego żywota, to nie mają spokoju. Jakby tego było mało, tłumy turystów zaczęły rozjeżdżać pobocza drogi, uszkadzając korzenie niektórych drzew.

źródło: bbc.com

Zakaz wjazdu

Od zeszłego roku słychać było plotki o chęci zamknięcia drogi w celu ochrony drzew. Szerokim echem odbiły się zdjęcia zatłoczonego traktu podczas świąt Wielkiejnocy w 2017 roku.


The Dark Hedges - Greenways
źródło: twitter.com/nigreenways

Alarmująco wysoki wzrost odwiedzających i bezmyślne zachowania sprawiły, że departament infrastruktury w końcu uległ naciskom obrońców przyrody. Zaledwie kilka dni po naszym powrocie z Irlandii Północnej ogłoszono, że droga zostanie zamknięta 30 października. Na szczęście zamknięta tylko dla samochodów i autobusów. Za złamanie zakazu grozi kara tysiąca funtów.

The Dark Hedges - turyściThe Dark Hedges - zakaz

Wstęp do The Dark Hedges będzie jak najbardziej możliwy. Robienie zdjęć stanie się o wiele łatwiejsze, bo przejeżdżające lub pozostawione na poboczu auta nie będą wchodzić w kadr. Jeśli chodzi o autobusy z wycieczkami, to będą zatrzymywać się na jednym z krańców drogi.

Wrażenia

Zaraz po przylocie do Irlandii Północnej zakochałem się w tym kraju. The Dark Hedges jest świetnym przykładem na to, że natura oszałamia o wiele bardziej od najwymyślniejszych budowli człowieka. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś wrócimy na tę magiczną drogę o wschodzie słońca. Zanim całe piękno przeminie bezpowrotnie wraz z nieubłaganie płynącym czasem.

The Dark Hedges - najpiękniejsza droga w Irlandii Północnej

Informacje

  • Zdjęcia najlepiej robić od południowej strony.
  • Najlepszy czas na robienie zdjęć to wschód i zachód słońca.
  • Wejście na teren drogi jest darmowe.
  • Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą statywu.

The Dark Hedges
Bregagh Road, niedaleko wioski Armoy
Irlandia Północna

Łącznie
36
Udostępnień

8 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*