Titanic’s Dock i Pump-House w Belfaście
Titanic został wybudowany w stoczni Harland & Wolff w Belfaście. Swoje ostatnie dni w tym mieście spędził w suchym doku (Thompson Dry Dock), gdzie był wykańczany. Moje pierwsze skojarzenia z Titanikiem to piosenka Céline Dion, scena na dziobie statku i „karteczki” w segregatorze. Tak silne wspomnienia musiały doczekać się wycieczki w to samo miejsce, w którym kiedyś znajdował się ten ogromny transatlantyk.

Historia Thompson Graving Dock

Epoka edwardiańska w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii trwała 9 lat i zaowocowała niesamowitymi innowacjami i przełomami w różnych dziedzinach nauki. Był to okres, w którym samochody zaczęto produkować na masową skalę, bracia Wright zbudowali swój pierwszy samolot, a oczy całego świata zwrócone były na przemysł stoczniowy w Belfaście. W 1910 roku, gdy Edward VII zmarł, RMS Titanic był już w trakcie budowy. Drugi z trzech ogromnych liniowców klasy Olympic (Olympic, Titanic, Britanic). Żeby sprostać niewyobrażalnemu zadaniu ukończenia tych statków, należało wybudować równie ogromny suchy dok.

Titanic's Dock - Pump-House - Belfast

Oficjalne otwarcie Thompson Graving Dock odbyło się 1 kwietnia 1911 roku. Wtedy do największego suchego doku na świecie wpłynął Olympic. Dok swoją nazwę otrzymał na cześć ówczesnego przewodniczącego komisji portu w Belfaście Roberta Thompsona.

Titanic's Dock - Olympic - Belfast

3 lutego 1912 roku w doku malowano kadłub Titanica i montowano śruby. Na początku kwietnia Titanic został ukończony, a już 12 kwietnia, pod dowództwem kapitana Edwarda J. Smitha wyruszył w swój dziewiczy rejs. Z Southampton do Nowego Jorku.

Pump-house – Pompownia

Obok doku stoi budynek pompowni (ang. pump-house). Jest on doskonałym przykładem architektury późno-wiktoriańskiej. Czerwone cegły z kremową fasadą, łukowe okna i piękna wieża zegarowa. W środku, na głębokości 12 metrów umieszczone są trzy pompy, które były w stanie opróżnić całe 79,5 miliona litrów wody z doku w ciągu około 100 minut. Dla uzmysłowienia taka ilość wody wystarczyłaby na napełnienie 1 050 000 wanien lub wypełnienie 172 basenów. Podczas pracy używano tylko dwóch pomp. Trzecia była zabezpieczeniem na wypadek awarii. Trzy silniki parowe zostały zastąpione w latach 50. XX wieku silnikami Diesla. Po raz ostatni pump-house był użytkowany w styczniu 2001 roku.

Pump-House - Titanic's Dock - Belfast

Zwiedzanie Titanic’s Dock

Wejście na teren jest płatne. My kupiliśmy bilety razem z wejściówką do Muzeum Titanica, oszczędzając po jednym funcie. Obecnie w budynku pompowni mieści się kawiarnia, w której znajduje się część ekspozycji mówiąca o Titanic’s Dock. Nie licząc kawiarni, niemal wszystko jest tutaj w niezmienionym stanie, odkąd ponad sto lat temu Titanic wyruszył w swój dziewiczy rejs. Obiekt posiada nawet status Scheduled Historic Monument, chroniący go przed nieautoryzowanymi zmianami. W pompowni przydałoby się jednak wysprzątać i zetrzeć kurz. Rozumiem szczycenie się niezmienionym wyglądem budynku od ponad stu lat, ale nie oznacza to, że musi być tutaj brudno. Przy pompach leżą zebrane różne narzędzia robotników pracujących przy statkach. Niestety nie ma możliwości, aby przyjrzeć im się z bliska.

Pump-House - Titanic's Dock - Belfast

Wychodząc na zewnątrz i stając nad suchym dokiem, zdałem sobie sprawę, jak ogromny musiał być Titanic. Widok robi niesamowite wrażenie. Jednak ma się nijak z tym, jaki zastaje się po zejściu na dół. Jasne, Titanic’s Dock to tylko duża masa betonu, ale fakt bycia w miejscu, w którym stał ten ogromny liniowiec jest niesamowity. Dookoła doku, przy barierkach zawieszone są informacje i ciekawostki o tym miejscu. Na dnie zaś stoją wycięte postacie związane z Titanikiem. Z góry wygląda to trochę upiornie, ale są niegroźne. Wzdłuż całego doku leżą podpory stępkowe (kilbloki), podpierające statek i umożliwiające pracę przy nim. Niepowtarzalna okazja aby zobaczyć miejsce, gdzie stał Titanic i skąd wyruszył w swoją ostatnią podróż.

Kilka ciekawostek odnośnie doku:

 • długość: 259 metrów (wzdłuż zmieściłoby się 26 londyńskich autobusów),
 • szerokość: 39 metrów,
 • głębokość: 13,4 metry,
 • objętość: 79,49 milionów litrów.

Jak dotrzeć

Spod muzeum Titanic Belfast jest do przejścia ok. 1 kilometr. Należy wyjść na główną drogę Queens Rd i iść cały czas w stronę kanału. Mijając po prawej Centrum wystawiennicze (Titanic Exhibition Centre) a po lewej Titanic Studios, w którym kręcono m.in. Grę o Tron. Po minięciu White Star House należy skręcić w lewo. Wejście do Titanic’s Dock znajduje się z tyłu. Jeśli planujesz wcześniej odwiedzić Titanic Belfast, to radzę tam przyjść z samego rana, bo może zabraknąć ci czasu.

Titanic's Dock - Pump-House - Belfast

Informacje

 • Od 1 stycznia do 1 kwietnia: 10:30 – 17:00
 • Od 1 kwietnia d0 1 listopada: 10:00 – 17:00
 • Od 1 listopada d0 1 stycznia: 10:30 – 16:00
 • Bilet normalny (16+) – 5 funtów
 • Bilet ulgowy (5-16) – 3,5 funta
 • Dzieci poniżej 5 lat – za darmo
 • Bilet rodzinny (2+2) – 12 funtów

 

 

Łącznie
26
Udostępnień

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*