Watford – szybkie zwiedzanie miasta

Watford kojarzy się przede wszystkim z klubem piłkarskim. Występy w angielskiej Premier League nie były jednak powodem, dla którego odwiedziliśmy to miasto. Watford było naszym przystankiem w drodze do Warner Bros. Studio Tour London. Opisaliśmy dla Was najważniejsze miejsca w mieście.

Watford - miasto - budynki

Historia Watford

Najstarsze zapiski wspominające miasto pochodzą z 1007 roku, z saksońskiego dokumentu nadającego przywileje. Przez Watford prowadziły liczne szlaki handlowe. Zastrzyk pieniędzy od zatrzymujących się w gospodach kupców pozwalał na skromny rozwój miasta. Mieszkańcy utrzymywali się głównie z uprawy roli, aż do nadejścia Rewolucji Przemysłowej. Budowa kanału Grand Junction Canal w 1798 roku i rozwój firmy kolejowej London and Birmingham Railway sprawiły, że przemysł drastycznie przyspieszył. Świetnie skomunikowane miasto zaczęło bardzo szybko się rozrastać. Obecnie w mieście żyje ponad 90 tysięcy mieszkańców.

High Street

Najważniejszym miejscem w mieście jest ulica High Street. To ona przez wieki była sercem całego miasta. Szczególnie warto zwrócić uwagę na budynki ze ścianami szkieletowymi tzw. mur pruski. Świetnym przykładem jest budynek stojący na rogu High Street i Market Street, w którym obecnie mieści się sklep odzieżowy Moss Bros. Innym, ślicznym przykładem jest jeden z najstarszych pubów w mieście The One Bell. Niestety obecnie zamknięty.

Ciekawe jest, że przy wąskiej uliczce High Street znajduje się ogromne centrum handlowe. Intu Watford Shopping Centre, wcześniej pod nazwą Harlequin Shopping Centre skupia ponad 140 różnych sklepów. Wstąpiliśmy na szybkie zakupy czapek zimowych w Primarku i ruszyliśmy dalej.

St Mary’s Church

High Street to nie tylko sklepy i butiki. Zaraz obok The One Bell wznosi się wieża zegarowa kościoła Mariackiego (St Mary’s Church). Jest to najstarszy budynek w mieście. Mimo że nie ma dokładnej daty powstania kościoła, to są dowody na to, że stał tu już w XII wieku. Najstarsze zachowane części gotyckiej budowli pochodzą z XIII wieku. Do dziś przetrwały nagrobki z przykościelnego cmentarza z lat 1725 – 1867. W 1858 wybudowano cmentarz na Vicarage Road i od tamtej pory tam chowano ludzi.

Co jeszcze?

Mając więcej czasu warto zobaczyć stadion piłkarski Vicarage Road Stadium. Obiekt jest w stanie pomieścić co piątego mieszkańca Watford. Jeśli chce się poznać historię miasta, to najlepszym miejscem będzie Watford Museum. Wstęp jest darmowy, więc zdecydowanie warto. Dla osób szukających artystycznego klimatu, obok Kościoła Chrześcijan Baptystów (Beechen Grove Baptist Church) stoi wybudowany w 1908 roku teatr Watford Palace Theatre. Bardzo popularne są również sale koncertowe Watford Colosseum. W przeszłości były to sale konferencyjne przyległego ratusza. Samo umiejscowienie ratusza jest ciekawe, bo stoi zaraz przy ruchliwej ulicy.

Watford to przede wszystkim charakterystyczna zabudowa angielska. Niskie budynki z brązowej cegły tworzą unikalny klimat. Warto tu przyjechać dla samego spaceru po uliczkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*