Wioślarstwo i Graffiti w Oxfordzie
Oxford to nauka, Oxford to prestiż, Oxford to dobre maniery. Myśląc o Oxfordzie, myślę o nienagannym zachowaniu i wręcz książkowym przykładzie wzorowego ucznia. Skąd więc wszechobecne bazgroły na ścianach wiekowych kolegiów uniwersyteckich?

Graffiti w mieście jest kategorycznie zakazane. Występuje jednak pewna sytuacja, w której student może bezkarnie malować po murach. Ba, nawet jest za to chwalony. Są to malunki na cześć zwycięstwa w turnieju wioślarskim.

Historia wioślarstwa

Wszystko zaczęło się 12 maja 1829, gdy uniwersytet w Cambridge zaproponował wyścig wioślarski uniwersytetowi w Oxfordzie. Za tą długą tradycją stoją dwaj studenci – Charles Merivale z Cambridge i Charles Wordsworth z Oxfordu. Co ciekawe ten drugi był również odpowiedzialny trzy lata wcześniej za zainicjowanie pierwszego meczu krykieta między tymi dwoma uniwersytetami. Zawody wioślarskie regularnie zaczęły odbywać się od roku 1856, z przerwami spowodowanymi I i II wojną światową.

Obecnie można wyróżnić dwa rodzaje wyścigów. Jednym jest klasyczne ściganie się załóg ze startu wspólnego. Drugim rodzajem jest ściganie się, startując w odstępach czasowych lub w pewnej odległości od siebie.

Torpids

Torpids to jedna z dwóch serii wyścigów określanych, jako „bumps race”. Chodzi o to, aby dogonić łódź przed nami, jednocześnie nie dając się złapać tej za nami. Uderzona łódź musi ustąpić miejsca. Zazwyczaj w jednym starcie bierze udział od 12 do 20 zespołów. Zawody trwają cztery dni. Pierwszego dnia zespoły ustawiają się w kolejności zdobytego miejsca w roku poprzedzającym. Przez następne trzy dni kolejność zależy od pozycji z dnia wcześniejszego. Zwycięzca dnia ostatniego otrzymuje tytuł „Head of the River”.

Odznaczenie „Double Headship” przyznawane jest dla koledżu, który zajmie w tym samym roku pierwsze miejsce zarówno w męskim, jak i w żeńskim wyścigu. Taka sytuacja miała miejsce tylko dwa razy i w obu przypadkach ten tytuł otrzymał Oriel College. Po raz pierwszy w 2006 i po raz drugi w 2018 roku.

Wioślarstwo i Graffiti w Oxfordzie

The Boat Race

Zawody odbywają się od 1829 roku

The Boat Race to najsłynniejszy wyścig wioślarski na świecie. To właśnie ten wyścig zapoczątkował wieloletnią rywalizację między Oxfordem a Cambridge. W skład drużyny wchodzi 8 wioślarzy i jeden sternik. Wyścigi na Tamizie odbywają się na oryginalnej trasie między Putney Bridge a Chiswick Bridge. Ten odcinek rzeki określa się najczęściej jako Isis. Studenci ścigają się na dystansie 4 mil i 374 jardów (6,779 km). Bynajmniej nie w linii prostej. Odcinek Isis jest zakręcony, co dodatkowo utrudnia zadanie. Coroczna rywalizacja odbywa się zazwyczaj w ostatnią sobotę marca lub pierwszy piątek kwietnia.

Co roku wzdłuż Tamizy gromadzą się tysiące kibiców, a jeszcze więcej śledzi zmagania przed telewizorami. Na chwilę obecną w rankingu wszech czasów Cambridge wygrywa 83 zwycięstwami. Oxford do tej pory zwyciężył 80 razy. W żeńskich zawodach organizowanych corocznie od 1964 roku Cambridge ma zdecydowanie większą przewagę. Bilans zwycięstw studentek z Cambridge to 43 do 30.

Wśród osób startujących w wyścigach między uczelniami znalazło się kilku późniejszych medalistów olimpijskich m.in. Ran Laurie. Jego syn, znany aktor przede wszystkim z serialu „Dr House” Hugh Laurie również brał udział w wyścigu. Reprezentując barwy Cambridge, przegrał w roku 1980.

Jak się robi Graffiti

Zwycięzca zawodów zarówno w Oksfordzie jak i Cambridge, w ramach nagrody ma prawo uhonorować wygraną na murach swojego koledżu. Niecodzienne graffiti maluje się pod koniec roku akademickiego. Podczas naszego zwiedzania New Collage, w którym kręcono ujęcia do filmów z Harrym Potterem, widzieliśmy jak żeńska drużyna uwieczniała swoją wygraną.

New College - Graffiti - Eights - Torpids

Graffiti maluje się specjalną kredą, która ma pozostać czytelna, przez co najmniej 10 lat. Uhonorowanie swojego ciężkiego zwycięstwa zazwyczaj odbywa się na murach przy dziedzińcu, obok jadalni lub portierni, aby każdy je widział. W zwyczaju jest namalowanie herbu uczelni, nazwisk załogi i trenera oraz drużyn, które się „zbumpowało”.

Łącznie
17
Udostępnień

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*